A mai nappal lezárul a XXI. század második évtizede. Eljött tehát a visszaemlékezés ideje. Megannyi emlékezetes, talán-talán örökkévalónak is nevezhető eseményre tekintünk az alábbi cikkben vissza, amely véleményünk szerint méltóképp bemutatja, milyen is volt az elmúlt 10 év az alpesi síelésben. Noha a Síparadicsom Blog két évvel korábban indult, eme jeles események végigpásztázása közben kicsit nosztalgiázni is fogunk.
Kostelić legendás “1000 pontos” januárja (Adelboden, Wengen, Kitzbühel, s a többi, 2011)
Bár a kezdetek nem voltak összehasonlíthatóak a lánytestvér, Janica berobbanásával, az évszázad elején ott volt a világ legjobb szlalomosai közt a bátyó is. Szakági kristálygömbje után aztán Ivica nagy mélységekbe zuhant, csak az évtized végére kezdte összeszedni magát. Majd következett a 2010/2011-es szezon, melynek a műlesikló szakági elsőség megszerezésének reményében vágott neki. Összetett esélyekről senki nem beszélt, s az óév eredménysora (a levi dobogón kívül még csak a TOP-10-be sem került) nem is jogosította fel semmire. De jött a január, s olyan teljesítményt tett le az asztalra, amit talán a megdönthetetlen jelzővel is illethetnénk. Szám szerint 999 pontot gyűjtött egyetlen hónap alatt. Kezdésként megnyerte a müncheni városi versenyt, majd másodikként zárt Zágrábban. Adelbodenben 5. hellyel folytatta GS-ben, szlalomban pedig nem talált legyőzőre.
Imádott lejtőjén, Wengenben csak igazolta a papírformát: behúzta a kombinációt, majd a szlalomot. A csúcsra Kitzbühelben jutott. Életében először győzni tudott egy gyors számban, a Szuper-G-s siker másnapján a szenzációs 11. helyen végzett lesiklásban, hogy aztán a vasárnapi szlalomon elért második helyével őrült fölénnyel, csaknem két másodperccel vigye a Hahnenkammrennent, vagyis a klasszikus kombinációt. (Mint tette azt egyébként zsinórban négyszer.) A csodás hónapot schladmingi ötödik helye, egy Chamonix-i lesikló pontszerzés és kombinációs (amúgy kettős horvát) győzelem tette teljessé. A semmiből az összetett élére suhant, előnye 450 pontos, vagyis lényegében behozhatatlan volt. Eme emberfeletti teljesítmény annyiban visszaütött, hogy a Szuper-G vb-bronzérme mellett több dobogó nem jutott neki, de az összetett elsőség nem forgott veszélyben, s kis szerencsével az eredeti cél, a szlalom szakágija is összejött neki. Ivica előlépett húga árnyékából! További adaléknak szívből ajánljuk repens, valamint Gábor kolléga Ivica pályafutását méltató kiváló cikkeit.
Didier Cuche ötödik győzelme Kitzbühelben (Kitzbühel, 2012)
Mi formál egy sportolót legendává? A számolatlanul gyűjtött olimpiai és világbajnoki érmek? A verhetetlenség mítosza, mely körüllengi őt? A párját ritkító habitus, az átütő egyéniség? Nos, Didier Cuche pályafutására kicsit mindegyik jellemző, kicsit pedig egyik sem. Nyert ifjúkorában olimpiai ezüstöt, utóbb pedig négy vb-érmet, közte egy aranyat, emellett 4 alkalommal hódította el a lesiklók kristálygömbét. De voltak komoly hullámvölgyei is, súlyos sérülései. Az egykori hentesfiú karrierje nagyon nehezen indult be, de a rá jellemző szerény alázat meghozta gyümölcsét: túl a harmincon egy átlagos sízőből a lesiklás legnagyobbjai közé lépett. Ennek alátámasztásául mi mást emelhetnénk ki, mint 2012-es győzelmét, melyet két nappal azután söpört be Kitzbühelben, hogy bejelentette visszavonulását. A Streif örök királya Cuche, ötször senki másnak nem sikerült győznie a világ legbrutálisabb lejtőjén. Emblematikus lécpörgetése is örökké beivódott emlékezetünkbe.
Ted Ligety világbajnoki mesterhármasa (Schladming, 2013)
Salt Lake City szülöttje korszakokon átívelő pályafutást zárhat le hamarosan. Ligety ötször hódította el az óriás-műlesiklás kristálygömbjét, illetőleg 24 alkalommal győzedelmeskedett a Világkupában. Stenmark és Hirscher mögött még sokáig ott fog székelni az örökranglista harmadik helyén. Emellett nyert két olimpiát és öt világbajnoki címet. A csúcson vitán felül 2013-ban volt. A schladmingi világbajnokság róla szólt. Kezdte a Szuper-G-vel, amit vagány sízéssel, s nem kevés szerencsével, óriási meglepetésre megnyert. Folytatta szuper-kombinációban, melynek során egy félelmetes erős lesiklással és stabil szlalommal tükörsimán vitte az aranyat. Az óriás-műlesiklás volt a ráadás: az első futamban leiskolázta a mezőnyt, így még egy délután remeklő Hirscher sem tudta megállítani.
Tina Maze rekordszezonja (2012/2013)

Nemcsak az évtized, de az alpesi síelés történelmének legnagyobb teljesítménye volt az, amit Tina Maze prezentált nevezett télen. A 2000-es évek derekán robbant be a nemzetközi elitbe, az évtized végén, Vancouverben pedig két ezüstéremmel gazdagodott. Egy évre rá világbajnokká lett, de további érmei is voltak. Ott volt tehát a legjobbak között, de a csúcsok netovábbja még odébb volt. Előbb jöjjenek a rideg tények: 2414 Világkupa-pont, 11 győzelem (1 DH, 1 SG, 5 GS, 2 SL, 2 SC), 24 dobogós helyezés (2 DH, 4 SG, 9 GS, 6 SL, 2 SC, 1 városi verseny). Negyedik sízőként minden szakágban győzelmet ünnepelhetett, sőt egészen a szezonzáróig reális esélye volt arra, hogy mind az öt kis kristálygömböt megszerezze. A lesiklást a köd miatt törölték, így megmaradt a vb-n történt bukása miatt hiányzó Vonn egy pontos előnye. Szlalomban pedig Shiffrin vitte az évet, egy korszakot nyitójeleneteként. Tina Maze joggal pályázhat minden idők legsokoldalúbb alpesi sízőjének titulusára. A szezon világbajnokságán valamennyi szakágban a legjobb 7 között végzett, ami földöntúli teljesítmény, még úgy is, ha egy arany- és két ezüstéremnél többért utazott akkor Schladmingba. Maze ezzel együtt megvalósította a tökéletes szezont, amivel örökre beírta magát a sport nagykönyvébe.
Miklós Edit olimpiai 7. helyezése (Szocsi, 2014)
A csíkszeredai sportoló felnőtt pályafutását végigkövettük az első szárnypróbálgatásoktól a sporttörténelmi sikereken át sajnálatosan korai visszavonulásáig. A magyar médiában először mi hoztuk le a hírt, hogy Románia első VK-pontszerzője magyar színekben folytatja. Egymást érték eztán a Világkupa-futamok, s azon kaptuk magunkat, hogy mind nagyobb pulzussal ültünk le a tévé elé. Mert úgy igazából volt kiért szurkolnunk, egy magyar lányért. 2012 novemberében eljött az első pontszerzés ideje, majd lépésről lépésre javultak a rajtszámok. A zenittől ekkor még távolvolt Edit, így érkeztünk meg a 2014-es olimpia helyszínére, Szocsiba. Egy TOP-20 benne volt a pakliban, de ami történt azon a női szinten rettentően nehéz lejtőn, az maga volt a csoda. A pontszerzés elmaradt, de az olimpiai 7. helyezés olyan magasság, amit gyaníthatóan jódarabig nem fog megismételni magyar alpesi síző. Szabó Gábor közvetítése pedig a klasszikusok közé lépett.

Shiffrin rekordgyőzelme hazai havon (Aspen, 2015)
A 2015-2016-os szezon Shiffrin számára nem a legsikeresebben alakult, ha pusztán a FIS statisztikájára pillantunk. Sérülés miatt 2013 óta először nem szerezte meg a műlesikló szakági kristálygömböt. Decemberben Aspenben viszont azóta is legfölényesebb győzelmét aratta. Tömegek látogattak ki a versenyre és bíztak abban, hogy egy amerikai 30 év után először nyerhet hazai havon. Shiffrin, aki ekkor még “mindössze” a mezőnyből toronymagasan kiemelkedő szlalomspecialistának számított, pedig tökéletesen szolgálta ki a közönséget. Az első futamot 1,38 másodperces előnnyel fejezte be, mindössze a legelső szektorban voltak nála gyorsabbak, ketten… A második futamban elég lett volna, de nem síelt biztonságit, sőt! 3,07 másodpercig tornászta fel előnyét Zuzulovával szemben a célig – mondani sem kell, minden szektorban a legjobb időt síelve. Ezzel Shiffrin egy közel ötvenéves rekordot szárnyalt túl: előtte 1968-ból egy három másodperces győzelem volt a csúcs női műlesiklásban.
Az első magyar dobogó a Világkupában (Sankt Moritz, 2015)
Aki esetleg abban a hitben ringatta magát, hogy Edit olimpiai szereplése egyszeri és megismételhetetlen eredmény, egy kifutott siker volt, nagyot tévedett. Két éves csodás időszak következett: Editet a világ legjobb lesiklói közt tartották számon. Az olimpiai idény végén, Crans-Montanán életében először a TOP10-ben zárt (5.), majd további pontszerzések után 2015 január 24-én, Sankt Moritzban összejött a várva várt bravúr. Magyar sporttörténelmi pillanat volt: megszületett az első magyar Világkupa-dobogó alpesi síben! 2016 decemberében, Lake Louise-ban még egyszer dobogóra állhatott Edit, hogy aztán egy lassan három évvel ezelőtti bukás becsukja a tündérmese lapjait.

Hógolyócsata a Hirscher-Kristoffersen csatában (Schladming, 2018)
Marcel Hirschert számos norvég próbálta elkapni az elmúlt évtizedben, utóbb tudjuk, nem sok sikerrel. 2018-ban épp Kristoffersen volt soron az északiak közül. A norvég egészen Kitzbühelig győzni sem tudott, ötször végzett második helyen Hirscher mögött. Így érkeztek Schladmingba, ahol ismét egy másodperccel járt a teljes szlalommezőny előtt a Hirscher-Kristoffersen páros. A második futamban az osztrák közönség a rosszabbik oldalát vette elő: a második helyről támadó Kristoffersen felé hajigáltak hógolyót. Kristoffersen érzékelte is ezt a pályán, célba érve nem is a vezetésnek örült, hanem elkezdett mérgében visszadobálni a nézők felé. Persze érkezett még Hirscher is, aki ismét egy olyan belehibázós futamot mutatott, ahol a rontás után még egy szinttel feljebb tudott kapcsolni. Ráadásul Hirscher 54. győzelmét szerezte, ami Ausztriában (és a sívilágban) Hermann Maier győzelmeinek bűvös számát jelentette addig.
Ledecká két sportágban nyert olimpiát (Pjongcsang, 2018)
A hó az hó, remek szórakozási lehetőség, csak az nem mindegy, milyen eszközt csatolunk a lábainkra. Ester Ledecká hódeszkásként vált előbb világhírűvé, jelenleg a parallel szakág négyszeres Világkupa-győztesének mondhatja magát, emellett még kétszeres világbajnok. Már 19 évesen ott kopogtatott a nemzetközi elit kapuján, Pjongcsangba pedig azzal az egyértelmű céllal érkezett, hogy olimpiai bajnokká avassák. Ám Ledeckát nem abból a fából faragták, hogy megelégedjen ennyivel. A sport megszállottjaként hobbiszinten strandröplabdázik, szörfözik. Egészen 2016-ig az alpesi síelés is ebbe a kategóriában szerepelt, mígnem be nem mutatkozott a Világkupában. Rögtön kettős pontszerzéssel. Onnantól egyvalami lebegett lelki szemei előtt: elsőként két sportágban kvalifikálja magát az olimpiára. Ez összejött. Majd eljött a Szuper-G napja. A favoritok egytől egyig vétettek legalább egy komoly hibát, Ledecká pedig jött 28-as rajtszámmal, s mindenkit, még saját magát is meglepve 1 századdal megnyerte a versenyt. Késve vett kanyarral, és egy sáncrekorddal felérő ugratóval. Egyetlen század, mint Lara Gut 2008-as bemutatkozásán, csak épp fordított előjellel. A jelenetsor annyira klasszikus, hogy rögtön több nyelven is felidézzük. Néhány nap múlva érvényesítette a papírformát snowboardban, így a sporttörténelmet írt a prágai lány, aki azóta a Világkupá(k)ban is bizonyítja hétről hétre, ő valóban mindkét sportág klasszisa.
Vonn és Svindal VB éremmel vonulnak vissza (Åre, 2019)
Nem esett még szó két korszakos sízőről, akik alapjaiban határozták meg az elmúlt évtized(ek)et. 2019-re már Lindsey Vonn és Aksel Lund Svindal is túl voltak pályafutásuk csúcsán, így mindkét klasszis úgy döntött, hogy a világbajnokság után befejezi profi pályafutását. Svindal még bőven éremesélyekkel érkezett Svédországba, Vonn azonban az addigi Világkupa idényben mégcsak dobogóra sem tudott állni. Előbb a férfiak lesiklása volt soron, meglehetősen mostoha körülmények közt. A vezető Jansruddal végig meccsben volt Svindal, végül mindössze két századdal maradt le az aranyéremről. Karrierje utolsó futamán így is VB éremmel búcsúzott a norvégok legjobbja. Másnap jött egy talán még nagyobb szenzáció: Vonn úgy döntött, nem üldözi tovább Stenmark rekordját és a lesiklással befejezi pályafutását. Az amerikai még egyszer utoljára régi önmagát idézte és egy szenzációs harmadik hellyel búcsúzott. A célban pedig maga Ingemar Stenmark várta csokorral Vonnt.
+1. Szőllős Noa ifjúsági olimpiai érmei (Lausanne, 2020)
Kitűntetett figyelemmel követjük a hazai utánpótlás aktuális helyzetét, és minden bíztató eredményben igyekszünk a pozitívumot kiemelni a magyaros pocskondiázás helyett. A Szőllős-testvérek jelentették a magyar alpesi síelés jövőjét, teljesítményük évről évre lépdelt előre, manapság pedig szépen javítgatják FIS-pontjaikat a felnőttek közt. De már nem magyar színekben. A szövetséggel vívott szélmalomharcban úgy döntött a család, hogy országot vált, s a jövőben Izrael képviseletében síelnek a gyerekek. Az elégtételre pedig nem is kellett olyan sokat várni. A januári Lausanne-i Ifjúsági Olimpián Szőllős Noa két éremmel gazdagodott. Szuper-G-ben bronzérmet, alpesi összetettben pedig ezüstérmet akasztottak a nyakába. Nem is kívánhatunk egyebet neki és fivéreinek, mint további sportsikereket!
A címlapon szereplő kép forrása: Amer Sports