Marita Kramer győzött Nyizsnyij Tagilban

Marita Kramer nyerte a Blue Bird Tour első versenyét Nyizsnyij Tagilban. Az osztrák lány mögött Sara Takanashi végzett a második helyen, aki ezzel átvette a vezetést a Világkupában. Mögöttük Nika Kriznar lett a harmadik, aki a VK-ban így visszacsúszott a második helyre.

Népes mezőny utazott a hölgyeknél Oroszországba, a Blue Bird első állomására, Nyizsnyij Tagilba. Ahogy arról korábban közösségi oldalain már beszámolt, Vörös Virág és edzője úgy döntöttek, nem utaznak el a szezon utolsó fordulóira. Virággal egyébként múlt heti podcastünkben beszélgettünk az elmúlt szezonról, a jövőről és sok másról, melyet az alábbi linken érhettek el.

Ellenlejtő podcast 2020/21 III. – Beszélgetés Vörös Virággal a világbajnokság után

Nemcsak Virág, de Maren Lundby is hiányzik a szezon utolsó versenyeiről. A norvég klasszis betegség miatt maradt távol, míg a lengyel csapat egy koronavírus fertőzött miatt kénytelen a tévéből követni az eseményeket.

A Blue Bird Tour nemcsak önmagában jelentett izgalmat a mezőny számára, ugyanis van még egy nagy kérdés, mégpedig az, hogy vajon ki viheti haza jövő héten a Világkupa megnyeréséért járó kristálygömböt. Emlékezhetünk Marita Kramer koronavírus tesztes kálváriájára még Romániából, amikor is Kriznar átvette tőle a vezetést az összetettben. Most minden szem az osztrákra szegeződött, hogy vajon meg tudja-e még az utolsó két hétben fordítani az állást. Kramer mindent megtett ezért, az első sorozatban 96,5 méterig repült, mindenkinél messzebbre.

Mögötte a második helyen 5,3 ponttal követte őt honfitársa, Chiara Hölzl (93,5m). A sárgatrikós Nika Kriznar (94m) mindössze 1 tized ponttal követte őt Hölzlt a harmadik helyen. Sara Takanashi 92,5 métere a negyedik helyre volt elég, míg csapattársi, Nozomi Maruyama 95 méterével az ötödik helyen állt. A japán duót követte a norvég duó Silje Opseth (90,5m) vezetésével a hatodik helyen, a hetedik Thea Minyan Bjoerseth volt 93,5 méterrel.

A nyolcadik helyen Yuki Ito állt, ő 90 méter alá ugrott, igaz, mindössze fél méterrel. Őt követte az újdonsült normálsáncos világbajnok, Ema Klinec 88 méterével. A top tízet pedig a német Julianne Seyfarth (87,5m) zárta.

Az egyik legnagyobb meglepetés az volt, hogy az első edzést megnyerő, a hazaiak legjobbja, Irina Avvakumova (85m) csak a 14. helyen zárta a sorozatot, míg a másik, hogy a kvalifikációt megnyerő és az edzéseken is jól szereplő, Daniela Iraschko-Stolz (79m 29.) majdnem búcsúzott már az első kör után.

Az első sorozat eredménye

A verseny nagyrészt szembeszélben zajlott, ám a második sorozatban ez kezdett átfordulni hátszélbe, ami miatt fel is mentünk egy beülőt a második tízes csoportban. De a folyamatos havazás sem könyítette meg a versenyzők és a rendezők dolgát…

Marita Kramer (96m) azonban ilyen nehéz körülmények között is be tudta biztosítani újabb győzelmét. A sajtótájékoztatón úgy nyilatkozott, nem tartja reálisnak a VK megnyerését, mivel túl sok versenyt kihagyott. Egyelőre azt a célt tűzte ki maga elé, hogy a maradék néhány versenyen minél jobban szerepeljen és a lehető legtöbbször végezzen a dobogón.

Sara Takanashi végzett mögötte a második helyen, miután 95,5 méterig repült a második sorozatban. A harmadik Nika Kriznar (94m) lett, ő már 14 ponttal elmaradt Kramertől.

Silje Opseth 93 méterével kicsit elugrott a többiektől, 5 versenyzővel a vége előtt 6,5 ponttal vezette a versenyt, ez végül a 4. helyre volt elég. Chiara Hölzl 89,5 méterével a másodikról az ötödik helyre csúszott vissza. Őt Nozomi Maruyama (89,5m) követte a sorban, a hatodik helyen. Thea Minyan Bjoerseth lett a hetedik 88,5 méterrel, a nyolcadik helyen pedig Yuki Ito (88,5m) végzett. Katharina Althaus (9.) 92,5 méteres ugrásával beugrotta magát a top tízbe. Irina Avvakumova pedig javítani tudott, az orosz lány 89,5 méterig szállt a második sorozatban, amivel végül a 10. lett.

Avvakumovához hasonlóan, javított Daniela Iraschko-Stolz (87,5m) is az első sorozathoz képest, a 29. helyről egészen a 15. helyezésig jött előre. Ezzel az ugrással az első sorozatban a top tízben zárt volna, legyintett is és hangosan megjegyezte, hogy ez nem volt egy túl jó nap. Mindenesetre a kvalifikáció és a második sorozatos ugrás jó jel lehet akár egy holnapi dobogóra is.

A mai verseny után a Blue Bird Tour állása természetesen az első verseny eredménye, így Kramer, Takanashi, Kriznar állnak az első három pozícióban. A Világkupában pedig változás történt az élen, Takanashi ugyanis az élre ugrott, de mindössze 15 pont az előnye Kriznarral szemben.