Az osztrák szőkeség győzelme nem csak azért nagy szó, mert tíz év elteltével, Marlies Schild aranya után nyert újra osztrák nő világbajnokságot szlalomban. Liensberger egész télen tapasztalt stabilitását átmentette a vb-re, mégpedig úgy, hogy két atomerős menettel jókora maflást osztott ki a szakág valaha volt legnagyobb alakjának, Mikaela Shiffrinnek, illetőleg az amerikai eddigi legfőbb riválisának, a szakágat magabiztosan vezető Petra Vlhovának. Itt nem az ezüst-, illetve bronzéremmel van a gond, sokkal inkább azzal, hogy a szlovák 1 teljes, az amerikai pedig csaknem 2 másodpercet szedett be két futam alatt! A svájciak napja rosszul sikerült, hiszen Holdener érem nélkül maradt, Gisin pedig kiesett délelőtt. A magyarok közül egyedül Dorultán Katalin síelte végig a két pályát, a 41. helyen végzett.
A műlesiklás idén messze nem oly egyoldalú, mint az előző években, évtizedben. A vb-nek is úgy vágtunk neki, hogy legalább három-négy esélyest fel tudtunk sorolni. A nyer statisztika Mikaela Shiffrin, a szezon alakulása Petra Vlhová, az aktuális vb-forma pedig talán Liensberger mellé tette le a garast. A svájci lányokat pedig soha nem szabad leírni.
Az időjárásra első blikkre nem lehetett panasz. Szélcsend, verőfényes napsütés fogadta a résztvevőket. Mind a 107 főt. Az égi fényforrás idővel azért megtette kevésbé jótékony hatását is, a hőmérséklet hirtelen emelkedése olvasztani kezdte a pályát. A pályát (Druscié), mely meredeksége miatt a szezon legnehezebbje a női lejtők viszonylatában. A svájciak edzője 60 fordító kapuval állította össze a nyomvonalat. Az már a pálya hosszúságát jelzi, hogy így sem tűnt sűrűnek a tűzés.
Katharina Liensberger (1.) jó dinamikával hasított végig a lejtőn. Támadta a kapuk tövét, s csak ritkán csúszott be kövérebb kapuvétel. A lankán tűnt valamivel visszafogottabbnak, ezt pedig Petra Vlhová (2.) kihasználta. A szlovák ott fogott rajta bő két tizedet. A szakági VK- éllovas kezdése hagyott kívánnivalót maga után, a 3 tizednyi elmaradása azonban nem bizonyult perdöntőnek. Laurence St-Germain (13.) – elsősorban stabilitása okán – szokatlanul alacsony rajtszámmal indulhatott. Összeszedetlen volt a kanadai, hátránya meg sem állt 2 másodpercnél.

Meglepetésre Mikaela Shiffrin (4.) sízése is inkább ez utóbbit idézte fel. A szlalom négyszeres világbajnoka nagyon távol került az ötödik aranyéremtől. Rossz felfogásban, direkt síelt, ami bizony gyakorta átcsapott zaklatottba, sebességét pedig nem igazán tudta fokozni. Kereken 1 szekundumot kapott Vlhovától. Innentől már az ő szintjén is csoda kellett volna! Chiara Mair (10.) keveset vállalt, azt zökkenőktől mentesen lehozta. Nagyjából a kanadai környékére érkezett. Michelle Gisin koncentráltsága nem volt a helyén, ütemtelen sízésének egy vertikális kapu vetett véget. Rálépett a nap egyik esélyese. Wendy Holdener (3.) a meredekkel megkínlódott, de alapvetően szép tisztán síelt. Egy kevéssel megelőzte Shiffrint, de az első két helyezettel ő sem tudta felvenni a kesztyűt.
Thea Louise Stjernesund (23.) a lista legvégére került. A norvég csapattal aranyérmes fiatal tehetség a bújócskázós, szűkre tűzött szakaszokba bonyolódott bele. Mina Fürst Holtmann (19.) csak az utolsó szektorra kapta össze magát, addig ad-hoc jelleggel, bele-belefékezve húzta meg íveit. Az amúgy is csak pislákoló norvég éremesély elúszott. Lena Dürr (7.) konszolidáltabb menettel vétette észre magát. Bár hátrányát ő maga sem értette a célban, helyezése ígéretesnek tűnt. Erin Mielzynski (20.) küzdött becsülettel, de ő sem tudta elkerülni a leszakadást. A meredeken több élt használt a kelleténél. Kristin Lysdahl (12.) bekapta ugyan a maga 2 s-ét, ugyanakkor egy bravúrmenettel még így is elérhető közelségbe hozta magának a bravúrdobogót. Katharina Hubert hamar elvitte a lendület: oldalára vágódva tarolt le néhány reklámmolinót. A klasszikus számokban csúfosan leszerepelt az olasz női csapat hazai vb-jükön, s valljuk be, a szlalom volt előzetesen a leggyengébbik számuk. Irene Curtoni (18.) tisztes pozíciót harcolt ki magának, ami a helyezést illeti. A svédek a visszavonulási és sérüléshullám okán sok jóban nem reménykedhettek ma sem. Ehhez képest Emélie Wikström (10.) egy tőle régóta nem látott patent csúszást rakott össze. A 2s megint csak a „tudáskülönbség” lábjegyzettel illethető, aktuális hatodik helyezése viszont jócskán jobb volt a vártnál.
Federice Brignone a komplett egyéni programot végigpróbálta a vb-n, mindhiába. A versenysorozat legnagyobb csalódását okozva érem nélkül távozik Cortinából. Egész pontosan egy késéssorozat végén bemutatott fenékeséssel. Az utolsó pillanatban lesérült Truppe helyét Franziska Gritsch (14.) foglalta el az osztrák csapatban. Becsatlakozott a szoros középmezőnybe, amivel az osztrák kapitány láthatóan meg volt elégedve. Paula Moltzan kiesését szintén a letörésre helyezett vertikális stanglik okozták. Melanie Meillard (16.) lomhán kezdett, talán a vb-debütálás feszélyezte, mert a folytatásban ritmust váltott, s csak alig fél másodpercet kapott az éllovastól. A szlovén csapat érem nélkül áll, s nem igazán a mai nap volt az, amikor bármi medáliát várhattak volna. Ana Bucik (5.) másként gondolta. Pengeélen táncolt néha, de végighúzta a pályát, olyannyira, hogy csak századokkal szorult Shiffrin mögé a tabellán. Vagyis azon három közé került, akik reálisan nézve a bronzért küzdhettek. Nastasia Noens (9.) a 2 másodpercesek sorát erősítette – előző két szezon fényében némi meglepetésre. Sara Hector (15.) dettó: jelen pillanatban kilencen követték egymást az üldözők közt 2 tizeden belül.
Az újabb reklámszünet után már olyan sízők következtek, akik normál Világkupa-futamon garantáltan harmincon túl indulhattak volna. Épp ez, s nem mellékesen a ráncfelvarráson átesett pálya, s még inkább az időjárásban bekövetkezett változás adta meg számukra a nagy esélyt. Kristina Riis-Johannessen nem élt vele; egy túlfordulás következtében befejezte vb-szereplését. Ando Asza (8.) önmagát is meglepve abszolválta a meredeket, s az üldözősor élére áll! Egészen a roppant tehetséges Camille Rast (6.) menetéig. A svájci elmaradása alig lépte túl a másfél másodpercet, amit egyértelműen vagányságának köszönhetett. Martina Peterlinit (25.) látványosan agyonnyomta a vb súlya, első hölgyként lépte túl a 3 s-et elmaradása, senkit nem előzött meg. Meta Hrovat képességei – és talán Bucik iránymutatásai – alapján veszélyes lehetett volna az elől állókra. Ebből nem lett semmi, túlfordult, így az óriás-műlesiklás után szlalomban is helyezetlenül zárt. Nina O Brien (22.) hasonló habitussal állt a feladathoz, mint óriásban. Ezúttal nem járt sikerrel. Leért, de keveseket maga mögött tartva. Leona Popović (26.) jelenleg távol áll attól, hogy az elitben tartsa a horvát szlalomot, a sor végére került. A kanadai Amelia Smart (32.) őt is jócskán alulmúlta, csak tőle kapott csaknem egy teljes s-et.
Így álltunk 30 sízőt követően. Innentől fogva jött nagyjából húsz, elsősorban állampolgársága révén érdekes síző. Kevés Világkupa-ponttal rendelkeztek, de mégis csak szlovén, kanadai, német, svéd, vagy épp olasz, finn és orosz útlevéllel érkeztek a vb-re. Kockáztattak, naná, a java részük pedig a kiesés sorsára jutott. Az egyik szlovén, Andreja Slokar (17.) például bíztató szerepléssel került tovább. A verseny jelen fázisában a harmincba kerülés fontos célkitűzés, a jól előkészített pálya és a tévés szereplés (szponzorok…) miatt felesleges magyarázni. Ali Nullmeyer (28.) és Andrea Filser (27.) ezt szőrmentén, a svéd Elsa Fermbäck (21.) meglepő magabiztossággal abszolválta. A rutinos VK- indulónak számító A J Hurt (30.) is elérte eme célt, más kérdés, hogy kikapott egy lett indulótól. Igaz, Dženifera Ģērmane (29.) szintén rendszeresen szerepelt a VK startlistáin idén. A papírformának megfelelően Jekatyerina Tkacsenko (24.) gond nélkül befért a TOP-30 közé – utolsó sízőként.

Lassanként elérkeztünk az 58-as rajtszám tulajdonosáig. Tóth Zita komoly ígérete a magyar alpesi síelésnek, két-három éven belül VK- pontszerzésig szeretné vinni a technikai számokban. A potenciál benne rejlik, az előző egy évben több mint 100 helyet javított a ranglistán. Számára ma sem pusztán a célba érés volt az egyéni cél, mert kockáztatni. Egy 49. részidő után búcsúzott, mint oly sokan környezetében. Négy sízővel később Szőllős Noa került sorra. Ő a második időmérési pont után fejezte be, akkor az 50. helyen állt. Az izraeli-magyar sportolóról épp ugyanaz mondható el, mint Zitánál: egyértelműen tapasztalatszerzésként fogta fel ezt a vb-t.
69-essel olimpikonunk, Hozmann Szonja is búcsúzott. Két szektor után az 55. helyen állt. Utána Dorultán Katalin (58.) végre elérte a célvonalat, kényelmes tempóban 16 másodpercet kapott, de kvalifikálta magát a TOP-60-ba, vagyis a továbbjutók közé. Majtényi Hannának ugyanez nem sikerült, hat másodperces hátránynál, 68. részidőnél, két szektor után hibázott.
A kutyakemény vb-pálya alaposan megrostálta a mezőny kevésbé jó képességű indulóit, a 107 indulóból mindössze 66 ért célt. Így síelhetett újra egyebek mellett görög, bosnyák, perui, libanoni és iráni sportoló is.
1. | Katharina Liensberger | Ausztria | 48.48 | |
2. | Petra Vlhová | Szlovákia | 48.78 | +0.30 |
3. | Wendy Holdener | Svájc | 49.72 | +1.24 |
4. | Mikaela Shiffrin | Egyesült Államok | 49.78 | +1.30 |
5. | Ana Bucik | Szlovénia | 49.87 | +1.39 |
6. | Camille Rast | Svájc | 50.15 | +1.67 |
7. | Lena Dürr | Németország | 50.44 | +1.96 |
8. | Ando Asza | Japán | 50.45 | +1.97 |
Délután a norvégok trénere rakta össze a pályát. Az előzőhöz képest még egy fordulót belekanyarított. A hőmérő higanyszála túllépte kezdésre a 6 Celsius-fokot, ami az árnyékból kilépve nyilván még magasabb volt. A pálya drasztikus romlása benne volt a képben.
Hurt egy szűkre vett kombinációban hamar búcsúzott, így az alapidőt Germane (24.) állította fel. Nullmeyer (24.) századra azonos idővel ért célt, mint a lett lány. Filser (20.) egész más szintet képviselt, már testtartásán látszott, mennyire komfortosabban mozog a stanglik közt. Popović (21.) a lankán, végsebességben maradt el a némettől, Peterlini (19.) úgyszintén, bár az ígéretes felső szakaszon szerzett előnyéből kevés maradt meg. Tkacsenko (23.) a kontrolláltabb sízés híve, márpedig a mai hóviszonyok közepette a sok éllel nem ment sokra. Stjernesund (22.) kevés tempót adagolt, O Brien jóval többet kockáztatott, minek vége kapura lépés lett. Elsa Fermbäck (16.) jóval ritmusosabb menettel jelentkezett, s végig is vitte. Megdöntötte az addigi legjobb időeredményt.
A pokolian meredek kezdés nem tolerálta a vagánykodást. Előbb Mielzynski, majd Holtmann került késésbe 5-6 kapu után. Esélyük nem volt pályán maradni. Curtoni (18.) jól összerakta a kezdést, nála a lankával akadtak gondok, így szoros küzdelemben kikapott a svédtől. Andreja Slokar (5.) sok rizikót vállalt, így lényegében kihozta a maximumot a második futamból. Messze túlhaladta Fermbäck addigi etalonját, inkább erőből síelt, megérte, hiszen az egyelőre inkább az Európa Kupában vitézkedő, január folyamán két győzelmet is bezsebelt szlovén szolgáltatta a délután legnagyobb előrelépését. Meillard sokadikként hullott el a nyitó szektorban.
A reklámszünet megadta az időt a pálya renoválására. Hector (13.) nem élt a sansszal, folytonos súlypontproblémákkal küzdött, jelentősen kikapott a szlovéntól. Gritsch (11.) ígéretéhez híven többet vállalt délután, de a sok rontás a szoros második helynél többet nem ért. St-Germain (17.) ízlésével ellentétes a vb-pálya, ez másodjára is igazolta. Rendre megremegtek lábai a meredeken, lecsúszott az aktuális dobogóról. Kristin Lysdahl (7.) két-három kanyaron át tartó késéssorozatból kapott új erőre. Komoly bravúr volt, hogy még befért a szlovén mögé. Chiara Mair (6.) sem tudta átvenni a vezetést, annak ellenére sem, hogy bátran engedte léceit a meredeken. A századok ellene voltak. A középmezőny oly szoros volt, hogy egy átütő menettel nagyot lehetett szakítani. Wikström (15.) egy komplett másodpercet szedett össze, ami nem csoda, hiszen roppant bizonytalanul mozgott a meredeken. Noens (11.) szintúgy megkínlódott a körülményekkel, a szűk ívek ritka vendégei voltak menetének. A franciák egykori ásza is hátrébb esett.
A délelőtt legjobb nyolc sízője előtt tehát Slokar vezette a versenyt, mögötte Mair és Lysdahl foglalt helyet. A szlovén patikamérlegen kimért síelése további előrelépésekkel kecsegtetett. Asza Ando (10.) nem ment át végletekbe, igyekezett egy korrekt tempót végigvinni. Az első hármasból kicsúszott, a japán érthetően így is boldog volt. Japán nő nagyon régóta nem járt ilyen magasságokban vb-n. Dürr (14.) már átesett a ló túloldalára. Lagymatag kezdését tempófokozással próbálta korrigálni. Helyette iszonyú fékezések sorjáztak a némettől.

Camille Rast (8.) a megfontoltságra hegyezte ki menetét. A biztos TOP-10-eredményt nem kockáztatta be egy őrült menettel. Így aránylag simán leért, megelőzve a japán lányt. A dobogós hármast eddig nem veszélyeztette senki. Ana Bucik (9.) már másodperc körüli hátránnyal gazdálkodhatott. Sízése nem ment élményszámba, a romló pályával nem nagyon tudott mit kezdeni. Helyezésével joggal volt elégedett.
S ekkor érkeztek a klasszisok… Mikaela Shiffrin (3.) sízése másodjára sem volt oly folytonos és zökkenőmentes, mint amire ő alapesetben képes. Sokat eladott előnyéből, le-lecsúszkált az ívről, a záró szektorban ugyanakkor fokozni tudta a tempót. Védjegyéhez illő finisével azért komolyan bejelentkezett legalább az éremért. Wendy Holdener (4.) előhúzta harcos sízését a kalapból, de ma ez sem ért érmet. Egészen a záró szakaszig századokkal maradt el az amerikaitól, úgy tűnt, a lankán valamivel több tempóval suhant át. A végére viszont látványosan kiesett a ritmusból.
Petra Vlhová (2.) gyakorlatilag megsíelte Shiffrin futamát. Inkább erőből síelt, de uralta a pályát. Kiérdemelte a trónfosztott amerikai elismerését teljesítményével. De űrsízésről koránt sem beszélhettünk. Katharina Liensberger (1.) szolgáltatta azt. Folyamatosan növelte előnyét, végig ott volt fejben, ugyanakkor a szíve is vitte előre. Kérdést nem hagyott, a változó hóviszonyok közepette is megsíelte a délután legjobb idejét, összességében 1 egész másodperccel verte Vlhovát, s csaknem kettővel Shiffrint. Kétség sem fért, ki érdemli meg a bajnoki címet!

A számos kieső helye még üres volt a TOP-30-ban. A pozíciókat az olaszok különösebben nem jegyzett negyedik embere, Anita Gulli (26.) foglalta el elsőként, akit a parallelben megsérült Della Mea helyére nevezték a hazaiak. Bekerült még a legjobb harmincasba Smart (27.), a belga Kim Vanreusel (29.), a belorusz Maria Skanova (28.), valamint az Orosz Sí Szövetség zászlaja alatt szereplő Anasztaszia Gornosztajeva (30.).
Az elsődlegesen férfiakhoz igazított lejtő délután is rostálta a mezőnyt, mindösszesen 42-en értek célba a 107 indulóból. Dorultán Katalin (41.) közéjük tartozott. A tempó adagolását nem vitte túlzásba, egyértelműen a helyezés megszerzését tekintette feladatának. A célba érkezők közül két iránit maga mögött tartott.


Katharina Liensberger úgy utazott el az idei világbajnokságra, hogy élete formájában síelte le a tél eddigi részét. Az osztrákok annak dacára látták benne az ezer sebből vérző női válogatott megmentőjét, hogy a Világkupában győznie még nem sikerült. A 23 éves vorarlbergi síző egy-egy csapatversenyben szerzett vb- és olimpiai ezüstérme után immáron egyéniben remekelte végig a hetet. A parallel megosztott világbajnoki címe után pár század híján szorult a harmadik helyre óriás-műlesiklásban. Látszott, topformának örvend. Ma pedig agyonverte a szlalom két nagyságát.
Bár a műlesiklásról, épp az előző világbajnoknőből, Marlies Schildből („Slalomkönigin”) kiindulva, mindenki azt hiszi, hogy ez az osztrákok szakága, a valóságban elég ritkán nyertek vb-t nyugati szomszédunkból. Ma avatták kilencedik bajnokukat, az elmúlt fél évszázadban a negyediket. Úgy egyben van benne a mersz, a koncentráció és a sítudás, hogy még sok örömöt okozhat szurkolóinak a jövőben. Lizzie’ Görgl tíz évvel korábbi duplázása után nyert ismét két aranyat osztrák nő a vb-n.
Petra Vlhová hatodik világbajnoki érmét szerezte, a két évvel ezelőtti bronzát fokozta idén ezüstre. Utóbbi színű medáliából már négyet gyűjtött, ebből kettőt ezen a héten.
Ha az éremszámot nézzük, négy érmével Mikaela Shiffrin a világbajnokság legsikeresebb versenyzője. Mely versenyen rajthoz állt, ott nem maradt üres a keze. Négy világbajnoki cím után letaszították a trónról, de kétsége ne legyen senkinek, visszakéredzkedik még oda nemsokára.
A vb záró napján igazi fiesztára van kilátás, a férfiak szlalomján tucatnyi síző küzdhet a győzelemért.
A címlapkép forrása: Yahoo News Australia