Karl Geiger nyerte a megszakított, majd újraindított első barcarozsnyói versenyt

Karl Geiger nyerte az első barcarozsnyói versenyt Stephan Leyhe és Stefan Kraft előtt. A verseny többnyire gyenge szembeszélben zajlott, ám a második sorozatra megerősödött a szél és a hó is el kezdett szakadni, ami miatt 5 versenyző után szünetet rendelt el a zsűri, majd újra is indított a sorozatot.

Ritkán látunk a Világkupában normálsáncos versenyt, néha pedig jót tesz a változatosság. Ezt a változatosságot pedig most a romániai Barcarozsnyó hozta be a Világkupa naptárába. A román helyszínen több éve rendeznek már Kontinentális Kupa versenyeket, a hölgyeknek pedig Világkupa versenyeket, a férfiak mezőnye azonban először látogatott el keleti szomszédunkhoz. A mezőny viszonylag tartalékos volt, a csütörtöki kvalifikációnak mindössze 57 versenyző vágott neki.

Shohei Tochimoto (40.) 89 méteres ugrásával kezdődött a verseny, melyet a 17-es beülőből indított el a zsűri. A japántól pár perccel később Halvor Egner Granerud (89,5m 24.) át is vette a vezetést. Severin Freund (32.) hosszú idő után végre visszatért a Világkupa mezőnyébe, 89 méteres ugrásával azonban a pontszerzők közé nem tudta kvalifikálni magát.

Túlságosan sok szurkoló ugyan nem volt a sáncnál, de a lengyelek természetesen Romániában is szép számmal képviseltették magukat, első ugrójuk, Aleksander Zniszczol (90m 30.) pedig nem is kezdett rosszul, végül a pontszerzők közé is becsúszott. A legtöbb versenyző megragadt 89-90 méternél, és ahogy az a normálsáncos versenyeken lenni szokott, alig néhány tizedpont választotta el a versenyzőket egymástól. Rok Justin (15.) volt az első, aki kicsit el tudott lépni a többiektől, ő 92 méterig szállt, és ezzel 6 ponttal át is vette a vezetést Granerudtól. Ziga Jelar (93m 17.) erre is rápakolt egy métert, ezzel a két szlovén állt az élen 25 versenyző után. Cene Prevc (21.) sem ugrott rosszul a szlovén csapatból, 90,5 métere azonban nem volt elég az akkori dobogóhoz. A legjobb 20 versenyző előtt tehát Rok Justin vezetett Ziga Jelar és Jakub Wolny előtt.

Markus Eisenbichler (14.) erősebb hátszélben ugrott így 92 méterével átvette a vezetést Justintól. Ekkor az első és a negyedik versenyzőt körülbelül 5 pont választotta el. A szezon első felében remekelő Jan Hörl (88,5m 34.) nem szerepelt jól a barcarozsnyói sáncon, a pontszerzők közé sem került be. Michael Hayböck (25.) és Gregor Schlierenzauer (16.) viszont valamivel jobban összebarátkozott az “új” sánccal, míg Hayböck 90 méterig szállt, addig Schlierenzauer 93 méterig repült, amivel az akkori harmadik helyre jött be. Pius Paschke (94,5m 10.) azonban ennél is messzebbre szállt és át is vette a vezetést Eisenbichlertől. Constantin Schmid (18.) 93 méterét szembeszélben ugrotta, így noha távolságban ott lett volna az akkori dobogón, végül néhány hellyel lejjebb csúszott.

A szembeszél továbbra is a versenyzőkkel maradt, így Daniel Huber (11.), akárcsak Paschke, 94,5 méteres ugrást mutatott be. Philipp Aschenwaldnak (7.) már 96 métert kellett volna ugrania, hogy átvegye a vezetést, amit az osztrák még túl is ugrott egy méterrel és át is vette a vezetést. Johann André Forfang (13.) felvette a versenyt az osztrákkal, ő 95 méterig jutott és bejött Aschenwald, Paschke és Huber mögé. A múlt heti győztes, Piotr Zyla (95m) sem ugrott rosszul, a 11. helyről várhatta a folytatást.

Daniel André Tande (9.) 96 méteres ugrásával nem lehetett teljesen elégedett, ugyanis csak 18-as pontokat kapott a zsűritől. Peter Prevc (4.) viszont szinte tökéletes ugrást produkált 98,5 méterével és a 19-es átlaggal, amit a zsűritől kapott.

Stephan Leyhe még erre a távolságra is rápakolt egy fél métert, stíluspontjai is szépek voltak, így két ponttal Prevc elé jött be. A kvali győztese, Marius Lindvik (6.) 98 métere most nem volt elég az első sorozatos dobogóra. A szembeszél tovább erősödött, ekkor már 101 méter kellett a vezetéshez. Kamil Stoch (8.) a tegnapi után ma sem tudott szépen talajt fogni, noha a távolság megvolt, a stíluspontok miatt hátrébb végzett. Dawid Kubacki 98 métere a 5. helyre volt elég.

Karl Geiger volt az egyetlen, aki megugrotta a 100 métert a sorozatban, ezzel nem is volt kérdés, hogy átveszi a vezetést. A sárga trikós Stefan Kraft sokakhoz hasonlóan 98 méterig szállt, amivel a harmadik helyen zárta a sorozatot Geiger és Leyhe mögött.

Az első sorozat eredménye

Egy beülővel lejjebbről, a 16-osból vágtunk neki a második sorozatnak Aleksander Zniszczol ugrása után pedig láthattuk is, hogy tovább erősödött a szembeszél, tőle már 6,6 pontot vontak le 92 méteres ugrását követően. A szünetben pedig a hóesés is igen megerősödött. Dominik Peter és Gregor Deschwanden viszont értetlenül álltak 77 és 76 méteres ugrásuk után. Az ő elugrási sebességük egyébként sokkal lassabb is volt, mint az előttük ugró két versenyzőé. Roman Koudelka ugyancsak hasonló távolságnál ragadt meg, ő is a zsűrit bírálta a leérkezés után. A cseh versenyző után néhány percet várakoztunk, hiszen végre neki láttak a nekifutó takarításának. Végül azonban az a döntés született itthoni idő szerint 15:20-kor, hogy 15:25-kor újraindítják az egész sorozatot. A döntés előtt a melegedő előtt várakozó Leyhe, Geiger és Prevc sem értették a döntést, és azt sem, hogy mindössze pár percen belül már újra is indul a sorozat.

A 18-as beülőbe mentünk fel, közben a hóesés is abbamaradt, és Anders Haare (26.) 89,5 méteres ugrásával megkezdődött/folytatódott a sorozat. Miközben arról semmiféle információnk nem volt, hogy a már korábban “második sorozatban” leugrott versenyzők mikor fognak tudni leugrani.

A versenyzők konstans 89 méter körül ugrottak és a szembeszél is eltűnt, így a beülőmódosítás meglehetősen jó döntésnek bizonyult. Az első ember, aki tovább ugrotta ezt a “mágikus” 89 méteres határt, Jakub Wolny (20.) volt, aki eljutott 91 méterig. Constantin Schmid (15.) 95 méteres ugrásával azonban 12 ponttal megelőzte a lengyel versenyzőt. Ziga Jelar (12.) pedig tőle is át vette a vezetést, miután 96 méternél ért földet. Gregor Schlierenzauer (17.) eddig az összes edzésen jól szerepelt, a versenyen viszont megint nem jött neki ki a lépés. Másodjára 92,5 méterig szállt, amivel csak Jelar és Schmid mögé tudott bejönni.

A zsűri meglehetősen gyorsan pörgette a versenyt, kevesebb mint 10 perccel az újraindítás után leugrott 12 versenyző. Markus Eisenbichler (11.) volt a 13. ugrónk, a német versenyző 95,5 métere után ő állt az élen Jelar és Schmid előtt. Sorra jöttek a 90 méter feletti ugrások, Johann André Forfang (14.) 93 méterig repült, az utána következő Daniel Huber (13.) szintén eddig jutott. Piotr Zyla (9.) 95 méterének örült a többnyire lengyelekből álló közönség, a versenyző pedig át is vette a vezetést.

Zyla ugrása után következhetett Zniszczol, Aalto, Dominik Peter, Gregor Deschwanden és Roman Koudelka – akik az “első második sorozatban” leugrottak, az újraindítás előtt. Közülük a legjobban Antti Aalto (91m) szerepelt, aki a 19. helyen zárt.

Ezzel el is érkeztünk a legjobb tíz versenyzőig, amely sort Pius Paschke (94,5m 10.) kezdte. Daniel André Tande (18.) 90 méterig jutott, amivel messze elmaradt a legjobbaktól. Kamil Stoch (6.) javított előző sorozatos ugrásán, vagyis a landolásán, 95 méterig szállt és át is vette a vezetést Zylától. Philipp Aschenwald (7.) ugyancsak Stoch, 95 méteres ugrást mutatott be, de csak a lengyel mögé jött be. Marius Lindvik (5.) 96 méterével viszont az élre ugrott. Dawid Kubacki (8.) viszont 94,5 méterével viszont pár helyezést visszaesett.

Peter Prevc (4.) viszont két remek ugrást pakolt össze, és 1,7 ponttal át is vette a vezetést Lindviktől. Stefan Kraft (3.) 97,5 méterével messzebb jutott, mint az előtte ugrók, ráadásul kis hátszélben vitte véghez az ugrást, így nem volt kérdés, hogy átveszi a vezetést. Stephan Leyhe (2.) szintén ekkora távolságig szállt, közte és Kraft között végül kettő tizedpont döntött a német versenyző javára. Karl Geigert viszont senki és semmi nem tudta legyőzni a mai napon, másodjára is, egyedüliként a mezőnyben, elrepült 100 méterig, ezzel megnyerte az első barcarozsnyói versenyt.