Ryoyu Kobayashi az élen a Négysánc előtt, Prevc és Hörl dobogós

Ryoyu Kobayashi győzelmével zárult az engelbergi második verseny, amely meglehetősen zaklatottra sikeredett a folyton változó szél miatt. A második helyre Peter Prevc jött be, míg a harmadik helyen Jan Hörl zárt, aki ezzel megszerezte élete első Világkupa győzelmét.

Nem indult simán a vasárnapi verseny a férfiak számára, a kvalifikációt ugyanis néhány ugró után törölték, így a verseny mind a 63 versenyző részvételével indult. A verseny végül a 19-es beülőből indult Gabriel Karlen (59.) nem túl hosszú 102 méteres ugrásával. Őt követte Andreas Schuler (19.) 132 méteres repülése. Ám míg Karlen 11,6 pont kompenzációt kaott a hátszél miatt, addig Schulertől levontak 10 pontot a szembeszél miatt. Schuler ugrása után a zsűri máris reagált és két beülővel lejjebb hozta a versenyt.

10 versenyző után visszamentünk a 19-es beülőbe, miután megint megerősödött a hátszél, és a veresnyzők megrekedtek 100 méter körül. Sergey Tkachenkotól (11.) alapvetően nem várnánk, hogy fontos szerepet játszon egy versenyen, most azonban elrepült 132 méterig, azonban a szél annyira kavargott, hogy a következő versenyzőnél (Anders Haare 31.) már erős hátszelet jelzett a gép. A következő percekben sem történt változás, sőt a zsűri már a 20-as beülőbe vitte fel a versenyt, ám ez sem tűnt jó megoldásnak, így végül a 18-as beülőbe mentünk le. A szél azonban továbbra is folyamatosan változott, az egyik versenyzőnek még 119,5 métert írtak ki, amivel át tudta volna venni a vezetést, a következő ugrónak pedig már 139,5 métert. A helyzetet az orosz edző is kínos mosollyal az arcán nyugtázta.

A svájciak mindenesetre örülhettek, mert Dominik Peter (14.) 131 méterével 27 versenyző után bejött a negyedik helyre. 30 versenyző után Mackenzie Boyd-Clowes (10.) vezetett Keiichi Sato (11.) és Sergey Tkachenko előtt.

Taku Takeuchi (50.) is mindössze 104,5 méterig jutott, és majdnem 17 pontot kapott a hátszél miatt. Maciej Kot (109,5m 35.) szintén hasonló helyzetbe került, tőle viszont már majdnem 18 pontot kapott, akárcsak Markus Eisenbichler (107,5m 41.). Richard Freitag (92,5m 61.) még pechesebb volt, ő még 100 méterig sem jutott el. A svájciak egyik hőse, Simon Ammann is elszállt (85,5m 63.) – a szó negatív értelmében.

Ezek között a körülmények között Domen Prevc (20.) ugrása még egészen jónak is számított, 118 méterével automatikusan tovább is jutott a második sorozatra, akárcsak Stephan Leyhe (18.) 117,5 métere. A következő versenyzők megragadtak hasonló távolságoknál, a körülményeket tekintve még az is csodaszámba ment, ha valaki megközelítette a 125 méteres K-pontot.

Olyan nevektől voltunk így kénytelenek búcsúzni, mint Piotr Zyla (111m 33.), Michael Hayböck (114,5m 34.), Maciej Kot (109,5m), Markus Eisenbichler (107,5m 41.), és Taku Takeuchi (104,5m 50.).

Jan Hörl (8.) ugrása igazi felüdülés volt, az osztrák ugyanis eljutott 134 méterig – igaz, az ő esetében már minimális levonás járt a szembeszélért. Robert Johanssonnak (1.) is szerencséje volt, ő is 134 méteres ugrást mutatott be, amivel átvette Hörltől a vezetést. Úgy tűnt, a szél kedvez a legjobbanak, ugyanis Daniel Huber (17.) is eljutott 128 méterig. Johann André Forfang (118,5m 23.) és Killian Peier (120,5m 21.) azonban nem tudta követni a többieket távolságban. Peter Prevc (2.) 123,5 méterével szintén nem jutott igazán messzire, viszont az akkori második helyre volt elég, hiszen több mint 20 pont kompenzációt kapott a szélre.

Dawid Kubacki (113,5m 47.) szintén elmaradt az előtte ugróktól. Marius Lindvik (6.) azonban 126,5 méterével azonban egészen jó helyen kvalifikált a második sorozatra, akárcsak Anze Lanisek (124m 16.). Philipp Aschenwald (8.)128,5 méteres ugrást mutaottt be, amivel a top 10-ben zárta a sorozatot. Az előző napi győztes Kamil Stoch (5.) a nehéz körülmények ellenére is elszállt 128,5 méterig.

Daniel André Tande (58.) 107 méterével szintén kiszállt a versenyből. Karl Geiger (3.) viszont 133 méterig elrepült, esetében szinte alig volt szél. Ryoyu Kobayashi (7.) is egészen szépen szerepelt 132,5 méterével. Stefan Kraft (4.), az újdonsült sárgatrikós 127 méterig jutott el. Ezzel le is ment az első sorozat, amelynek élén Robert Johansson végzett. A második helyről Peter Prevc, a harmadik helyről Karl Geiger várhatta a folytatást.

Az első sorozat eredménye

A második sorozatot Gregor Schlierenzauer (15.) 127,5 méteres ugrása indította. Tőle csak a néhány ugróval később érkező Johann André Forfang (126,5m 12.) vette át a vezetést. Egy tizedponttal pedig Killian Peier (11.) állt az élre. A tízes csoportok között nem volt szünet, a zsűri nagyon pörgette a második sorozatot.

Stephan Leyhe (10.) 128,5 méterével az élre ugrott, de nem sokáig vezetett, mert az utána ugró Daniel Huber (5.) 139,5 méterig repült el gyenge szembeszélben, amivel majdnem 10 pontis előnnyel lépett az élre. Az osztrák ugrása után a zsűri eggyel lejjeb is hozta a beülőt, a 18-asba. Anze Lanisek (14.) K-pontos ugrása ugyan nem volt rossz, 125 métere azonban csak az akkori ötödik helyre volt elég.

A szél azonban továbbra is kavargott, Rok Justin (116m 16.) 20 pontot kapott kompenzációként a hátszélre. Az első sorozatban remekelő Dominik Peter (29.) másodjára nem tudott hasonlóan szereplni, így jó néhány pozíciót visszacsúszott. Sergey Tkachenko (24.) meglepően jól zárt az első sorozatban, várható volt, hogy másodjára ő sem fogja megismételni első ugrását, viszont a pontszerző hely ígyis remek eredmény a kazah versenyzőtől.

Mackenzie Boyd-Clowes (123,5m 17.) is előkelő pozícióból vágott neki a második ugrásnak, nem is sikerült rosszul a kanadai második próbálkozása. Jan Hörl (3.) másodjára 136,5 méterig szállt el, amivel át is vette a vezetést az addig vezető Hubertől. A következő ugró egy újabb osztrák volt, Philipp Aschenwald (6.), aki szintén remekül szerepelt 134 méterével, azonban csak Hörl és Huber mögé tudott bejönni.

Ryoyu Kobayashi (134m 1.) viszonylag nagy hátszélben is messzire tudott repülni, és az élre állt. Marius Lindvik (122,5m 7.) ugrása eltörpült az osztrákoké mellett, és csak Kobayashi és az osztrák trió mögé tudott bejönni. Kamil Stoch (118,5m 9.) ugrása rövidnek bizonyult a többiekével szemben. Stefan Kraft (18.)125,5 métere ugyan nem lett volna rossz, azonban bukott a landolás során. Szerencsére úgy tűnik, az osztrák teljesen sértetlenül megúszta az esést, hiszen rögtön lába pattant az esést követően.

Ezzel elérkeztünk az utolsó három versenyzőhöz. A sort Karl Geiger (125m 4.) kezdte meg, ám ez kevés volt ahhoz, hogy ma dobogóra állhasson. Peter Prevc (2.) 127,5 méterével Kobayashit nem tudta megelőzni, végül a második helyen zárta a versenyt. Az első sorozatot megnyerő Robert Johansson (8.)122 méterével messze elmaradt a dobogótól. Így Ryoyu Kobayashi nyerte ezt a meglehetősen zaklatott versenyt, a második Peter Prevc lett, a dobogó harmadik fokára pedig a fiatal Jan Hörl állhatott fel, akinek ez volt élete első VK pódiuma.