Őrülten izgalmas és kiegyenlített versenyt hozott a szezon második Szuper-G- versenye a csodálatos szépségű Sankt Moritzban. A kiélezettséget jól példázza, hogy a hatodik helyen hármas holtverseny alakult ki egy olyan szakágban, amiben több mint egy teljes percet síelnek, s századmásodpercre mérik az időket. A győzelemről egyetlen ilyen századocska döntött, mégpedig Sofia Goggia javára. A vb-ezüstérmes útközben elhagyta egyik botját, ez teszi igazán bravúrossá elsőségét. Kettős olasz siker született, a második helyre ugyanis Federica Brignone állhatott fel. Mikaela Shiffrin pedig a harmadikra, amivel az amerikai klasszis – 8 verseny alatt – félezer pont fölé növelte pontjai számát, tetejében mind a négy szakágból van már idén dobogója.
Breaking! Elmaradt a szlalom a férfiaknál
Felfokozott hangulatban vártuk a férfiak e hétvégi technikai hétvégéjét, mindenki Pinturault és Kristoffersen párviadaláról beszélt. Aztán Val d’Isére térségét olyan mennyiségű hó árasztotta el, hogy csak nagy nehézségek árán nyílt volna lehetőség a szombati óriás-műlesiklásra. A szervezők gyorsan kapcsoltak, megcserélték a vasárnapi szlalommal. Ez sem vált be, az erős szél miatt két órán át csúsztatták a kezdést. Hiába volt minden, ma nem volt alkalmas az időjárási helyzet versenyre. Holnapra tolták a szlalomot, az óriás-műlesiklás sorsa még kérdéses.
—————————————————————————————————————————————–
Visszatért a női mezőny az észak-amerikai túráról, a helyszín pedig, ahol bizonyíthattak, nem más, mint a festői szépségű Sankt Moritz. Az Engiadina nevű lejtő vérbeli női pálya, annak minden specifikumával, Cortina mellett jellemzően ezt a hétvégét várják a legjobban a gyorsasági síelők.
Többen felfokozott várakozásokkal várták a szezon második Szuper-G-jét. Az osztrák csapat nagyon fogadkozott, hogy a számukra amúgy kifejezetten sikertelennek bizonyult svájci helyszínen megszakítják nyeretlenségüket. (Michaela Dorfmeister 1999-es és 2006-os győzelmén kívül nem termett számukra babér.) Jelen volt a múlt hétvégi verseny első helyezettje, Viktoria Rebensburg, aki egy esetleges újabb sikerrel triplázna Szuper-G-ben. A tavalyi évzárón sem talált legyőzőre, Soldeuban. Végül, de nem utolsósorban ott volt a rajtlistán Mikaela Shiffrin is. A szakági címvédő, a rekordhalmozó, aki most már teljesen nyilvánvaló módon célba vette Tina Maze pontrekordját.
Érdekesség, hogy St. Moritzban már hét közben megkezdődtek a küzdelmek, mégpedig az Európa Kupa soron következő fordulójának keretében. A Világkupa élmenői jellemzően kihagyták a pluszgyakorlást (lásd még akklimatizáció), de azért akadt néhány nagyobb név a mezőnyben. Például Tessa Worley, aki egy második helyet követően győzni tudott szerdán. A kétszeres óriás-műlesikló világbajnoknőnek ez volt az első EK- sikere. Wendy Holdener sem panaszkodhatott, két harmadik hellyel letette a névjegyét, s igazolta, vele is számolni kell.
Tina Weirather szerdán síelt, s egy elsőre visszafogottnak tűnő 5. helyezést szerzett. Az igazsághoz azért hozzátartozik, hogy előtte három nappal még Kanadában síelt a Világkupában – ellentétben a másik két hölggyel. A teljesség kedvéért: kedden a svéd Ida Dannewitz győzött, míg szerdán az EK- összetettet vezető Nadine Fest állt fel a dobogó második fokára.
Ötvennégy főt számlált a mai rajtlista, a sort egy kétszeres világbajnok lesikló és egy kenyai színekben versenyző osztrák állampolgár, Sabrina Simader foglalta keretbe. A nyomvonalat Chip White, az amerikai csapat tagja állította össze.
Ilka Štuhec (32.) küzdelmes menettel nyitotta a napot. Erős tempót diktált, de a kelleténél jóval többször lekóricált az ideálisnak ígérkező ívekről. Testbeszéde árulkodó volt: nem ma növeli tovább győzelmei számát. Még pontot sem szerzett. Wendy Holdener (12.) alaposan odavert a szlovén idejére, bőven másodpercen túli előnyt épített ki magának. Stabil kanyarvételeiben érződött a hétközi két verseny tapasztalata. Technikailag uralta a pályát, a kérdés csak az volt, sebességben fölébe tudnak-e kerülni a lesiklók? Például a Kanadában fájdalmas sérülést beszedő Stephanie Venier (14.)… Jó pár tizednyi hátránnyal kezdett, ami nem csoda, jócskán meghosszabbított fent egy kanyart. Mindezt jókora üvöltéssel konstatálta. Mint az valahol várható volt, a csúszós szakaszon faragott a különbségből, 2 századdal ezzel együtt kikapott. Francaesca Marsaglia (17.) menete hasonló képet festett, annyi különbséggel, hogy még jelentősebb hátránnyal kezdett.

Lara Gut-Behrami (5.) szektorai ellenben végig zöldültek, a végét pedig hozta, mint az előző két síző, 3 tizeddel állt a lista élére, azzal együtt, hogy az egyik szűk fordítónál nagyon mélyre került, gyakorlatilag fenékkel abszolválta az ívet. A szlovén után csak nem akart jönni még egy rontott futam, Romane Miradoli (16.) is helytállt, gyakorlatilag egyetlen szektorban kapott ki látványosan Guttól. Viktoria Rebensburg (10.) ütőképes nyitószektort produkált, a folytatásban viszont elvitte a lendület, rendre bennmaradtak a tizedeket a kanyarokban. Végül Holdenertől is kikapott. A kettős svájci vezetésnek Kajsa Vickhoff Lie (6.) vetett véget. A norvég lehet az idény nagy felfedezettje, ma speciel akár Gutot is beelőzhette volna, ha nem sodródik le a kék vonalon túlra a meredek végén. Lara mosolya nem volt őszinte, időközben alighanem realizálódott benne a helyzet: menete bőven fogható volt.
Federica Brignone (2.) rögtön igazolta ezt. Fent összehozott komoly előnyét csaknem megduplázta a végén, s bő 7 tizeddel lemosta az élről a hazaiak kedvencét. Az első olyan sízést láthattuk, amivel akár győzni is lehetett ma. Anna Veith (26.) idén először rajtolt el gyors számban. Sikertelenül, egyedül Štuhecet tudta megelőzni egy kevéssel.

A reklámszünettől – alighanem az erősödő szél miatt – eltekintett a versenyigazgatóság, így rögtön következett Tamara Tippler (11.). Két szektorig jól tartotta magát, míg el nem fogyott belőle a lendület. Épp bennragadt a másodpercen belül. Michelle Gisin (12.) egyetlen századdal kicsúszott onnan. Felemás pályát síelt, fent alaposan elmaradt az elittől, a középső, nyújtott kanyarokkal tarkított részre ellenben szépen ráérzett. Mikaela Shiffrin (3.) neve mellett sorban változtak a színek, a tavalyi verseny győztese igazán elégtelen végsebességét kárhoztatja. Ott bukta el az elsőséget, 12 századdal kapott ki Brignonétól. Joana Hählen (33.) egyértelműen túlvállalta magát, ment is a lista legvégére.
Nicole Schmidhofer (4.) szintén súlyos tizedeket szedett be a második szektorban. Minthogy az a legkevésbé szélvédett szektor, felmerült a gyanú, kicsit a szélmozgás is beleszólt a dologba. A folytatásban szűkített a különbségen a 2017-es szakági világbajnok, simán befért Gut elé a harmadik helyre. Sofia Goggia (1.) végig kontroll alatt tartotta Brignone részidőit, s hiába maradt el végsebességben tőle, a szerencse egyetlen század formájában mellette állt a mai napon. Némiképp joggal, mert mint kiderült, a már korábban Gutnak is problémát okozó kanyarba menet elvesztette egyik botját. Ehhez képest egészen stabilan tartotta magát lábain.

Tina Weirather kiváló nyitószektor után elmért egy kanyart, s már nem tudott visszatérni. Kiesett a szakág korábbi kétszeres bajnoka. Nicol Delago (24.) esztelenül kockázatos síelt mutatott be, a végén már tényleg örülhetett, hogy egyáltalán célba ért. A svájciak utolsó reménye Corinne Suter (6.) volt. Nem alaptalanul, a naptári év messze legjobb helvét lesiklójáról van szó. A pálya harmadáig abszolút versenyben volt, a kanyargós részen aztán nem találta az íveket, így végül Guttól is elmaradt. Ramona Siebenhofer már az első szektorban búcsúzott, nem koncentrált eléggé, kisodródott a pályáról.
A szakági elit elvileg már leért, de láttunk már karón varjút, érdemes volt még kivárni néhány sötét lónak tartott sízőt. Nina Ortlieb (6.) rögtön besorolt a hatodik helyre – hármas holtversenyben Liével és Suterrel. Nem kapott tőlük két tizedet Elena Curtoni (15.), mégis jelentősen hátrébb sorolódott a kiegyenlített mezőnyben. Marie-Michéle Gagnon hamar búcsúzott, a hektikus Mirjam Puchner (25.) rosszabbik arcát mutatta ma, nem volt versenyképes formában. Ester Ledecká (31.) sem villogott, a pontszerzésről is lecsúszott az olimpiai bajnoknő. Harmincig nagyot alkotott Marta Bassino (18.), aki Brignonéhez hasonló eredményességgel átnyergelt a gyors számokba. Alice McKennis (29.) épp bennmaradt a pontzónában, Priska Nufer (21.), Kira Weidle (19.) és Ricarda Haaser (22.) sokkal jobban teljesített az amerikainál. Apropó! Az megvan, hogy az amerikai lesiklást is Shiffrin tartja térképen?

Harmincon túlról Tessa Worley (9.) domborította a legnagyobbat. Bevált a hétközi extragyakorlás a kis franciának, a technikás részeken még a dobogósokkal is fel tudta venni a versenyt. A hetedik legjobb idő fűződött nevéhez, pechére épp a holtversenyben végző hármastól maradt el fél tizeddel. Előtte Ida Dannewitz (23.) is tükörsimán vágódott bele a pontzónába. A folytatásban még Patrizia Dorsch (42-essel a 27.), Rahel Kopp (43-assal 27.), Alice Merryweather (44-essel a 20.) és végül Laura Pirovano (53-assal a 30.) szerzett pontot saját magának és hazájának.

Sofia Goggia hetedik győzelmét aratta a Világkupában, a harmadikat Szuper-G-ben. Legutóbb tavaly márciusban, Arében végzett élen. Lake Louise-ban kiesett, ma jelezte, beszállna a szakági kristálygömbért való küzdelembe.
Federica Brignone ötödik, míg Shiffrin negyedik pódiumát szerezte Szuper-G-ben. Az amerikai három győzelem után ezúttal más fokát is megszerezte a dobogónak. S ha már dobogó, Shiffrin – nyolc verseny leforgása alatt – a negyedik szakágban is TOP-3-ban végzett, összességében pedig máris átlépte a félezres pontszámot. Hol lesz még a vége?…
Holnap parallelt rendeznek Sankt Moritzban. A következő Szuper-G-t pedig Banszkóban rendezik, január végén.
A címlapon szereplő kép forrása: Taiwan News