A múlt hétvégi meghökkentő eredménnyel zárult, egyszersmind egészen pazar versenyt követően helyreállt a világ rendje. Az első európai óriás-műlesikláson érvényesült a papírforma, vagyis Marcel Hirscher alaposan odavert riválisának.A szakadó hóesésben rendezett viadalon több mint egy másodpercet adott a többieknek, elsősorban két skandinávnak, jelesül Henrik Kristoffersennek ésMatts Olssonnak. Stefan Luitz múlt hétvégi lendületéből semmi nem maradt, egy nagy hiba után utolsóként zárta a második futamot. Ha a gyanú beigazolódik, s valóban szabálytalanságon kapták, elbukhatja Beaver Creek-i győzelmét is. Ezesetben történelmi 60. győzelmét nem ma szerezte meg Hirscher…
Minden rosszban, van valami jó. Avagy fordítva. Megérkezett a várt csapadék Val d’Isére-be, méghozzá már-már karácsonyi hangulatot előidéző hó formájában. No meg erős szél kíséretében.Pozitívum, hogy a pár nappal eltolt pályaellenőrzés zöld utat adott a versenynek, az már kevésbé, hogy az időjárás miatt némi csúszással kezdődhetett csak el, és – legyünk kimértek – sokak futamát már azelőtt taccsra vágta, mire egyáltalán elrajtolhattak.
A svájci Helmut Krug nyomvonala kifejezetten trükkösnek bizonyult, pláne a letörésre tűzött kapuja, ami sokak életét megnehezítette délelőtt. A lerövidített pálya ellenére.
Ez persze Marcel Hirscherre (1.) nem volt érvényes, az osztrák felspannolta magát szombatra, bizonyára a múlt hétvégi fiaskó (értsd: legyőzték kivételesen)után meg akarta mutatni riválisainak. Ami azt illeti, összejött a terve,félelmetes tempóban hasított végig a pályán, ember nem tudta leutánozni. A hazaiak reménysége például másodpercen kívül rekedt hozzá képest, Alexis Pinturault (5.) még örülhetett is, hogy nem szállt el teljesen a letörésnél elkövetett rontása után. Henrik Kristoffersen (4.) óvatosabbra vette a figurát, de nem tudta tartani a jó íveket, a szélmozgás is betett neki. Matts Olsson (3.) már valamivel közelebb tudott maradni a kapukhoz, nem véletlen, hogy közte volt annak a kettőnek, aki másodpercen belül tudott végezni az osztrák mögött. A másik síző Žan Kranjec (2.) volt, a szlovén érzett rá a legjobban arra a bizonyos kapura, így elmondhatta magáról, hogy volt legalább egy olyan szektor, ahol jobban teljesített az osztráknál. Ezzel együtt beszedett 71 századnyi hátrányt…
Manuel Feller (7.) vagány stílusa abszolút nem kamatozódott ma:becsülettel dobálta lécet, de nem egyszer fordult ki teljesen testével. Az egy hete délelőtt még egy kiadósat ünneplő Stefan Luitz (8.) ezúttal hamar elkódorgott a kíváncsi tekintetek elől. Roppant indiszponált csúszása mögött bizonyára ott volt az ellene zajló vizsgálat. Victor Muffat-Jeandet (14.) menetéből már keveset láttunk a TV képernyőin keresztül, egyre borzasztóbb viszonyok uralkodtak. Manfred Mölgg (23.) már 2 és fél másodpercnél járt, amit egy rezignált legyintéssel tudott csak lereagálni. Felix Neureuther (18.)sem ilyen visszatérésről álmodozott, merő szenvedés volt minden métere.
Az igazsághoz ugyanakkor hozzátartozik, hogy egy-egy átlagon felüli menettel lehetett előbbieknél sokkal jobban menni. A franciák igazolták ezt, Thomas Fanara (8.) és Mathieu Faivre(8.) századra azonos idővel életben tartották dobogós reményeiket. Nem beszélve a második blokkot záró Loïc Meillard-ról (6.) az ifjú franciát azonos körülmények közt alighanem csak Hirscher tudta volna megverni délelőtt. A takarítással egybekötött szünet után nagyot ment még Tommy Ford (11.), aki mindinkább kezdi átvenni Ted Ligety (21.) szerepét az amerikai csapaton belül. A háromszoros világbajnok ismételten visszafogottan teljesített.
Nem oly meglepő, hogy mindössze négyen kerültek tovább délutánra harmincon túli rajtszámmal. A junior-világbajnok Marco Odermatt(32-essel a 12.) mind közül kiemelkedett. Még nagyobbat ütött Világkupában ma debütált Sam Maes (35-össel a 28.)szereplése, aki rögtön pontszerzésért síelhetett, tette mindezt belga sízőként.A sort a 60-assal komoly bravúrt végrehajtó Lucas Braathen (30.) zárta.
A helyzet nem javult sokat délutánra sem, a szélmozgás enyhült talán egy kicsit. Wolfgang Erharter, az osztrákok trénere ritmusos pályával kedveskedett a sízőknek, leginkább persze Hirschernek.
Az első tíz versenyzőt követően Erik Read (12.) vezetett Kanadából, egy kiválóan elkapott menettel. Ez a tény már azért is meglepő fejlemény volt, hogy ekkor már lecsúszott Dopfer (22.), de Aliprandini (16.), Mölgg (17.) és a bántóan gyönge Ligety (25.) is. A belga fiú biztonsági menete nyomán megszületett az első belga VK- pont emberemlékezet óta.
Filip Zubčić (13.) már nagyon közel volt a vezetésátvételéhez, ez végül Riccardo Tonettinek(8.) sikerült, lévén megsíelte a délután legjobb pályáját. Közben túlvoltunk Schörghofer (20.), Neureuther (21.) és Caviezel (23.) középszerű menetein, mint ahogy Leitinger (23.) sem igazolta, több volt-e vb-ezüstérme egyetlen kicsúszott eredménynél. Muffat-Jeandet (14.) és Nestvold Haugen (19.) egy-egylátványos túlcsúszással bukta el a jó helyezés lehetőségét.
Az elit beköszöntét Marco Odermatt (7.) bátor sízése jelezte, remek meredekének hála pár századdal élre tudott ugrani. Élete legjobb helyezésével zárta a napot, de aligha kell sokat várni, míg felülmúlja ezt.Mint ahogy arra sem kell sokat, hogy letaszítsák őt az élről, Tommy Ford (6.) vagánysága sokat ért a trükkös részeken.
A délelőtt végeztével hármasholtverseny alakult ki a TOP-10-ben, másodjára egyikük sem tudott újítani. Luitz (30.) konkrétan valósággal kivágódott a bukótérbe, törvényszerűen az utolsó hely jutott neki. Faivre (10.) sem úszta meg rontás nélkül, igaz, ő legalább menetirányban tudott maradni, csakúgy, mint Fanara (18.), ő viszont,onnantól nem mert igazán tempót adagolni. Feller (11.) menetében megint egymást érték a hibák, esélye nem volt tízen belül maradni.
Loïc Meillard (5.) szép stílusban tudta le a pályát, eközben az átütő erő sem hiányzott sízéséből, új elsőt köszönthettünk. A hazaiak örömére nem tartott sokáig a svájci vezetése, Alexis Pinturault (4.) egy bizonytalanabb szektort követően remekül síelt, így bejelentkezett a pódiumra. Ehhez két embert kellett volna még megelőznie.Gyaníthatóan ezek közt nem szerepelt Henrik Kristoffersen (2.) neve. A norvég irgalmatlanul odatette magát, egy árva érdemi hibát nem láttunk tőle eközben. Matts Olsson (3.) ellenében ennyi döntött, mert amúgy a svéd sem maradt adós a jó teljesítménnyel. A délután legcsalódottabb versenyzője alighanem Kranjec (9.) volt. A szlovén már odafent eldobta valamennyi előnyét, s eztán sem tudott újítani igazán. Mondhatni, beleremegett a nagy esély kapujában. Zárszóként MarcelHirscher (1.) minden gond nélkül behúzta az újabb győzelmet, legfőbb riválisától úgy kapott ki mindössze 2 századdal, hogy a pálya bizonyos részein mintha némiképp visszavett volna.
Marcel Hirscher hatvanadik győzelmét aratta a Világkupában, vagyis mindössze kettő (avagy egy) választja el Annemarie Moser-Pröll osztrák csúcsától. Imádja Val d’Isére lejtőjét, ez mára hetedik győzelmet itt. Kristoffersen 47 dobogónál jár, de óriásban mindössze egyszer sikerült nyernie. Olsson negyedik pódiumának örülhetett.
A címlapon szereplő kép forrása. kurier.at