Síugrás Planica: Stoch nyerte a szezonzárót!

Kamil Stoch méltóképpen zárta az idei, számára talán minden eddiginél sikeresebb évadot Planicán, hiszen megnyerte a Világkupa záróversenyét. A dobogó második fokára a mai napon Stefan Kraft, a 3-ra Daniel Andre Tande állhatott fel.

A szokásoknak megfelelően a planicai szezonzáró versenyen a sírepülő Világkupa legjobb 30 versenyzője vehetett részt. A versenyt Karl Geiger kezdte meg, a német versenyző a csütörtöki kvalifikációban ugyan búcsúzott, ma azonban egy 232 méteres repüléssel indított, amivel igencsak előkelő helyen, a 7. helyen vághatott neki a második sorozatnak. Maciej Kot (218m) a szombati versenyen csak 31. lett, ma viszont ő is javított, a 19. helyen zárta a sorozatot. A hazaiak első ugrója Jernej Damjan 214 méteres ugrása azonban csak a 24. helyre volt elég.

Andreas Wellinger (222,5m 16.) az olimpia óta hanyatló formát mutat, de a szezon utolsó versenyének első sorozatában szépen ugrott. Gyomor problémák miatt Michael Hayböcknek (22.) szinte az egész hétvégét ki kellett hagynia, szombat este azonban elutazott Szlovéniába, hogy a szezonzáró ott lehessen, és ahhoz képest, hogy pusztán egy ugrása volt a verseny előtt 214,5 métere egészen jónak számított. Tilen Bartol a próbasorozatban 240 méter felé szállt, de ezt a versenyen végül nem tudta megismételni. Stefan Hula (228,5m 14.), Bartolhoz hasonlóan a mezőny első felében zárta a sorozatot, honfitársa Dawid Kubacki (217m) ugrása több mint 10 méterrel rövidebb volt ennél, így ő csak a 20. volt.

DSC_5738

A japánok közül Junshiro Kobayashi volt a legjobb az első sorozatban 236,5 métert jegyzett, ami az 5. helyen állt. A VK-ban második helyen álló Richard Freitag 232,5 métere a 11. helyre volt elég, míg a szebb stíluspontokat begyűjtő Anders Fannemel ugyanilyen távolsággal a nyolcadik helyről folytathatta, holtversenyben a hazaiak kedvencével Peter Prevc-cal (235m). Markus Eisenbichler akárcsak Freitag és Fannemel 232,5 méterig jutott el, amivel Freitag mögött a 12. volt. A négyszeres olimpiai bajnok Simon Ammann pedig megint csak ünnepeltethette magát, 234 méterével a 13. volt az első sorozatban. A másik nagy öreg, Noriaki Kasai (216,5m 21.) ma is bőven 200 fölé jutott.

A Planica 7 éllovasa Johann André Forfang viszont úgy tűnt izgulhat, ugyanis 240,5 méterével „csak” a 6. helyen állt az első sorozat után. Az osztrákok közül ismét csak egy ember volt talpon a vidéken, nyilván mondanunk sem kell, hogy Stefan Kraftra (243m) gondolunk. A sógorok közül ő volt az egyetlen, aki a top 20-ban zárt az első ugrások után, méghozzá elég előkelő helyen, a negyediken. Daniel André Tande első ugrása is hosszúra sikerült, ő 243,5 méterig jutott, amivel a második volt a sorozatban.

P1060857

A VK éllovas Kamil Stoch pedig, mondhatni most már szokás szerint, briliánsan szerepelt, 245 méterig repült, amivel magasan nyerte a sorozatot, mivel Stefan Horngacher döntése alapján a 6-os beülőből jöhetett, míg a többiek csak eggyel feljebbről. Stoch ezzel 20 pontot vert Forfangra, így két pontra megközelítette a Planica 7-ben. Horngacher után Alexander Stöckl is eggyel lejjebbről indította versenyzőjét, Robert Johansson (3.) esetében azonban ez a taktika annyira nem jött be, noha így is 237 méterig jutott, de Stochhoz képest 15 ponttal volt elmaradva. A sorozat utolsó ugrója, a sírepülő VK-t vezető Andreas Stjernen (233m) a 10. helyről várhatta a folytatást. Így az első sorozatot Kamil Stoch nyerte meg, Daniel André Tande és Robert Johansson előtt.

Az első sorozat eredménye

A második sorozatra maradt a zsűri a 7-es beülőnél, az első hosszabb ugrást pedig Clemens Aignertől (26.) láttuk ebben a körben, az osztrák ugró ugyanis 212 métert repült. Tőle a honfitárs, Daniel Huber (212 m 25.) vette át a vezetést egy hajszálra ugyanekkora kísérlettel, majd Jernej Damjan (23.) repült 214 métert, amivel immár ő volt az élen. Halvor Egner Granerud (20.) 216,5 méterrel azonban ezt is túlugrotta, és miután Hayböck (208,5 m 24.) és Kasai (213 m 22.) is elmaradt tőle, a norvég vezetett az első tízes csoport végén.

Dawid Kubacki (21.) ugrott ezután 211,5 métert, amivel bejött másodiknak, Maciej Kot  (19.) 209 méterrel viszont a vezetést is át tudta venni. Ryoyu Kobayashi (15.) viszont egészen más magasságokban járt, ugyanis 233 métert repült, ezzel viszonylag nagy előnnyel vette át a pillanatnyi első helyet. Ezek után Anze Semenic (17.) 219,5 méterrel a második helyre tudott megérkezni, majd Wellinger (16.) következett, aki 224,5 méterrel szintén elmaradt Kobayashi mögött, mint ahogy Tilen Bartol (214,5 m 18.) sem tudott igazán veszélyes lenni a japánra.

P1060848

Stefan Hula (13.) ugyanakkor egy 223,5 méteres ugrással már be tudott jönni az első helyre, amit Simon Ammannal (14.) szemben meg is tartott, miután a svájci 222 métert repült. Markus Eisenbichlernek (12.) viszont egy 224 méteres második kísérlet már elég volt a pillanatnyi vezetéshez, de nem maradt sokáig az élen, ugyanis érkezett a honfitárs Freitag (6.), aki 237,5 méternél landolt, ezzel pedig csaknem húszpontos előnnyel vette át a vezetést.

Az utolsó tíz ugrás volt ezzel már csak hátra az idei szezonból, a sort pedig Andreas Stjernen (5.) nyitotta az utolsó csoportban, nem is akárhogy, hiszen 233 méterrel át tudta venni az első helyet Freitagtól. Anders Fannemel (232,5 m 11.) hiába maradt el tőle mindössze fél méterrel, a talajfogása nem volt igazán összeszedett, így csak a harmadik helyre tudott bejönni. Következett Peter Prevc (8.), aki ugyan 232 métert repült, ám ez is kevésnek bizonyult Stjernen megelőzéséhez, olyannyira, hogy a szlovénok kedvence is csak a harmadik helyre fért be. Hasonlóan járt ezután Karl Geiger (7.) is, aki 234,5 métert repült, így is elmaradt azonban a Stejernen-Freitag párostól.

P1060964

Következett Johann Andre Forfang (8.), akit Alexander Stöckl néhány pluszpont reményében a 6-os beülőből engedett el, hiszen a norvég ugró még versenyben volt Stochhal a Planica Seven elsőségért. A taktika viszont ezúttal nem igazán jött be, ugyanis Forfang csak 226 métert ugrott, ezzel Prevccal holtversenyben, a negyedik helyre tudott csak bejönni. Junshiro Kobayashi (10.) is elmaradt valamivel az első sorozatbeli eredményétől, 223,5 méterrel mindössze a hatodik helyre jött be. Stefan Kraft (2.) viszont egy 236 méteres repüléssel már át tudta venni a vezetést, ráadásul csakhamar már dobogós helyezésnek örülhetett, ugyanis az első sorozat után a harmadik helyet elfoglaló Robert Johansson (4.) 228 méterrel elmaradt tőle. Sőt, Daniel Andre Tande (3.) is csak megszorongatni tudta az osztrákot, ugyanis bár nem sokon múlt, de 234,5 méterrel csak a második helyre tudott bejönni, noha így is a dobogón végzett.

Ezzel már csak Kamil Stoch (1.) volt hátra, aki az utolsó ugrásával gyakorlatilag mindent vitt, amit lehet, 234,5 méterrel megnyerte a versenyt, a már korábban biztossá váló VK győzelem mellé pedig megnyerte a Planica Sevent is. Stoch ezzel összességében 9 győzelemmel zárta az idei Világkupát, ezzel pályafutása során már 31-nél tart, ami a hatodik helyet jelenti az örökranglistán, Schlierenzauer, Nykänen, Małysz, Ahonen és Weissflog mögött.

P1070053

Ezzel már csak az eredményhirdetés és a kristálygömbök átadása volt hátra. A Sírepülő Világkupában végül Andreas Stjernen 7 pontot megtartott az előnyéből Robert Johanssonnal és Kamil Stochal szemben, ezzel pályafutása során először ő emelhette magasba a kis kristálygömböt.

P1070081

Az már a hétvége előtt biztos volt, hogy a Világkupát és a nagy kristálygömböt Kamil Stoch nyeri, aki Richard Freitag és Daniel Andre Tande társaságában ünnepelhetett a dobogón. Tandenak pedig ezután is volt még jelenése a dobogón az egész norvég csapattal együtt, hiszen a Nemzetek kupáját idén fölényesen nyerték az északiak.