Német-norvég háziverseny: Freitag győzött Nizhny Tagilban!

Német és norvég háziversennyé alakult az oroszországi első verseny, ahol végül Richard Freitag tudott győzedelmeskedni. A dobogó második és a harmadik fokára a két sáncrekorder, Daniel André Tande és Johann André Forfang állhattak fel, míg Wellinger és Kraft a 4. helyen osztoztak meg.

Robog tovább a síugró szezon, a mezőny ezen a hétvégén Oroszországba, egészen pontosan Nizhny Tagilba látogatott, ahol ezúttal két egyéni verseny kerül megrendezésre. A hétvége első versenye az 5-ös beülőből indult, és noha erős szél uralta az orosz estét, beülő mozgatás ezúttal nem zavarta meg a versenyt. Többször ugyan várni kellett, és a néha változó szélnek köszönhetően néhányan meg is billentek, de szerencsére az időjárás ezúttal komolyabban nem szólt bele a történésekbe.

Az elsőbb hosszabb ugrásra nem kellett sokáig várni, Vojtech Stursa 124 méterig jutott (24.), a cseh ugró ezzel bejutott a második sorozatba, de átlagban ennél valamivel nagyobb ugrásra volt szükség. A mezőny csaknem ötöde – köztük Daniel Huber, Robert Johansson, Jernej Damjan – belőtte magának a 126-127 métert, aminek köszönhetően izgalmassá vált a harc a középmezőnyben. Az első 50 ugrás után a 15. helyen álló Simon Ammann (127m) és a 30. helyen álló Anders Fannemel (127m) között mindössze 6,4 pont volt a differencia. Mindenképp említésre méltó, hogy a mezőny mai egyetlen amerikai ugrója, Will Rhoads (126m) is bejutott a pontszerzők közé.

A nap minden bizonnyal legnagyobb meglepetése azonban a svájci Gregor Deschwanden (4.) volt, aki remekül kihasználva a körülményeket 137 méterig szállt, és még a 30. ugró után is vezette a versenyt. Még Peter Prevc 131,5 méteres ugrása is kevés volt ahhoz, hogy átvegye a vezetést, ám Karl Geiger még egy ennél is rövidebb ugrással (131m) is megtudta előzni a svájcit – köszönhető volt ez annak, hogy a német minimális szembeszélben ugrott.

nizhny_jump

Ezúttal sem tudta hozni kirobbanó nyári formáját Dawid Kubacki, aki szintén a 126 méteresek csoportjába sorakozott be. Hiányzott valami Andreas Wellinger ugrásából is, aki 127 méterig jutott, ezzel csak a 21. helyről várhatta a folytatást. De nem nyújtotta legjobbját ezúttal Piotr Zyla és Kamil Stoch sem, akik mindketten 128 méterig repültek. Johann André Forfang is elégedetlenkedett, hiszen 129 méteres ugrását követően csak a 13. helyen állt.

Stefan Kraft 133 métert ugrott, ami az első sorozat után a 3. helyre volt elég. Daniel André Tande (2.) múlt heti 4. helye után most sáncrekorddal (141m) kezdte meg szereplését a mai versenyen.

A hétvége abszolút favoritja azonban Markus Eisenbichler volt, aki végül nem tudta hozni azt a formát, amit tegnap a kvaliban és a mai próbasorozatban mutatott. 129,5 méteres ugrása csak a 17. helyre volt elég. A német csapatból viszont remekül szerepelt Richard Freitag (135m 8.) és Pius Paschke (130m 5.), és ne feledkezzünk meg a korábban már említett Karl Geigerről sem, aki végül meg tudta nyerni az első sorozatot.

Az első sorozat eredménye

A négyes beülőből vette kezdetét a második sorozat, amely egészen jó reményekkel kecsegtetett minket, hiszen már az első tízes csoportban is láthattunk jó néhány 130 méter feletti ugrást. Anders Fannemel (131m 22.) és Will Rhoads (131,5m 21.) 8 helyet tudtak előre jönni, míg Timi Zajc 134 méteres ugrásának köszönhetően a 27. helyről a 12. helyre hozta fel magát. A szlovének úgy tűnik megint találtak egy ütőképes tizenéves tehetséget, aki fel tudja venni a nagyokkal a versenyt. Zajc a szlovének második legjobbja volt ma, csak Anze Semenic tudta megelőzni (131m 9.).

Még mindig keresi a stabil formát azonban Michael Hayböck (122,5m 19.), Kamil Stoch (124m 15.) és Peter Prevc is (123,5m 13.), akiknek ezúttal a középmezőnyben kellett helyet foglalniuk.

A második sorozatos nagy előre lépések sorozata azonban nem állt meg. Nagyot javított Andreas Wellinger, aki 138,5 méteres ugrását követően és kiváló stíluspontjainak köszönhetően egészen a 4. helyig menetelt (a 21.-ről!). Senki sem szállt azonban messzebb Johann André Forfangnál, aki – megjavítva Tande első sorozatos sáncrekordját – 141,5 méternél ért földet. A hatalmas ugrás elég volt ahhoz, hogy a 13. helyről végül a dobogó legalsó fokára állhatott.

Gregor Deschwanden (7.) a második sorozatban is remekül szerepelt, 128,5 méteres ugrása elég volt ahhoz, hogy a top 10-ben maradjon, így olyan neveket előzött meg, mint Manuel Fettner (127,5m 8.) vagy Piotr Zyla (129,5m 10.).

Forfang sáncrekordjával egy tizedpont híján taszította le a dobogóról Stefan Kraftot (133,5m), aki végül holtversenyben zárt Wellingerrel. Így a verseny megnyeréséért folyó küzdelem végül egy német és norvég háziversennyé nőtte ki magát. Richard Freitag 137 méteres ugrásával jelentkezett be a győzelemre, amit végül Daniel André Tande (134m 2.) és az utolsóként ugró honfitárs, Karl Geiger (131m 6.) sem tudott überelni. Így végül Richard Freitag, azok után, hogy a szezonnyitón végül a dobogóról is lecsúszott, most végre a dobogó tetején ünnepelhetett, és azzal, hogy a japán A-csapat testületileg kihagyja az orosz hétvégét át is vette a vezetést az összetettben Junshiro Kobayashitól.