Clément Noël megvédte címét Wengenben, méghozzá egy kiemelkedő és egy meggyőző menettel, összességében egyértelmű fölénnyel. A francia mellett két másik örömittas sportoló állt dobogóra. Henrik Kristoffersen mai második helyével visszavetette vezető helyét összetettben (miközben Pinturault kiesett délután), míg Alekszander Horosilov 3 év elteltével végzett ismét a TOP-3-ban. Bár a dobogó ezúttal elmaradt, a svájci válogatott ma is kitett magáért, hiszen négy sízőjük is beverekedte magát a legjobb tíz közé. Marco Schwarz egy hetedik helyet szállított Ausztriának.
Habár Wengenről a legtöbb nézőnek a legendás lesiklás jut eszébe, fontos leszögezni, hogy pontosan ugyanilyen hosszú és dicsőséges múltra tekint vissza a Männlichen nevű lejtőn megrendezett szlalom is.
Az 1930-ig visszavezethető történelme során megannyi klasszis győzedelmeskedett itt, gyakorta szériát építgetve. A ma is aktív sízők közül Henrik Kristoffersen a csúcs két győzelmével (2016 és 2017), de győzött már a Jungfrau lábánál Jean-Baptiste Grange (2008), Alexis Pinturault (2014) és legutóbb Clément Noël (2019) is. A forma alapján ők hárman (JB azért sokkal inkább kevésbé), valamint a parádés svájciak számítottak a mai verseny favoritjának.
Az első futam pályáját a franciák mestere, Loïc Brun tűzte.

A címvédő menetével kezdődött a viadal. Clément Noël (1.) lécei úgy vágódtak az újabb, s újabb ívekre, mintha zsinóron rángatták volna őket. A dinamikát érintő összehasonlításra még várni kellett. Utólag okosabbak lettünk: a francia kiemelkedett a mezőnyből e téren is! Ramon Zenhäusern (4.) nem véletlenül szedett be egy század híján egy teljes másodpercet. Szögletes íveket húzott, gyakran ment át zaklatottba. Henrik Kristoffersen (2.) végig határon síelt, különösen ami a meredeket illeti. Hajszálon múlt, hogy nem csúszott bele az egyik stangliba. 67 századdal maradt el a franciától. Nála jobban nem lehetett megközelíteni délelőtt.
Marco Schwarz (4.) elmaradásban ugyanezt hozta. Esetében a stabilitás kevesebb rizikóval párosult. André Myhrer eleve nagyobb időkülönbségnél elszállt a meredeken. Kapura lépett. Alexis Pinturault (4.) alaposan megszenvedett a trükkösebb részeken, kövér kapuvételek jellemezték ott menetét. Besorolt századra azonos idővel Zenhäusern mellé. Daniel Yule (12.) maradt az elitcsoportból, abból a szűk körből, akik közül addig még senki sem tudta megszorongatni.

Sebastian Foss-Solevåg (6.) kapcsán két ütőképes részidő után nyílt ki az olló. Helyezésével azért meg lehetett elégedve. Manuel Feller (15.) hozta szokott bevállalós sízését – kevés eredménnyel párosulva. Štefan Hadalin (13.) alapvetően jó ritmusban közlekedett, kár, amiért gyakran nagyon mélyen tudott csak beférni egy-egy kapuba. Dave Ryding (16.) nem tudta olyan vehemenciával támadni a meredeket, mint azt eltervezte. Kiesett a ritmusból, senkit nem előzött meg. Svájci részről Loïc Meillard (6.) maradt utolsó mentsvárként. A célt megelőző fordítóig remek ritmusban, komolyabb hiba nélkül tudta le feladatát. Azt a bizonyos kanyart viszont lekéste, jól meg is duplázta addigi hátrányát. Victor Muffat-Jeandet (10.) hozta az addigi nagyátlag szektorait. Noëllel szemben sansztalan volt, de a nagyobb hibák azért elkerülték. Michael Matt formán kívül van hetek óta, ma sem élte meg a második futamot. Ezúttal már az első szektorban búcsúzott, miután az első letörésnél kaput tévesztett. Stefano Gross (33.) szintúgy megküzdött az elejével, a zaklatott sízés a továbbiakra is kitartott. Célba ért, de csaknem 2 és fél másodperces elmaradással, ami nem ért továbbjutást.

Kis szünet után az olaszok reménysége, Alex Vinatzer (23.) következett. A meredekre nem érzett rá, sokszor és sok teret vesztett. Per pillanat két olasz szerénykedett a lista végén. Linus Straßer (20.) sokat vállalt, ami már a felső, relatíve lankás részen komoly hátrányt eredményezett. A legrosszabb helyen rontott, a folytatásban kis a „veszett fejsze nyelébe” ment át a történet. Albert Popov (18.) nagyjából a táv feléig jó ritmusban haladt. Mígnem belső sível rontott egy nagyot, túldöntötte azt. Jean-Baptiste Grange (22.) menetében a szögletes ívek és a tiszta, ám kevésbé dinamikus sízés egyvelegét láthattuk. Ő sem úszta meg 2 másodpercen belül. Alekszander Horosilov (9.) próbált szorosan kötődni a stanglikhoz, s ez az első letörést megelőző szakasz kivételével egész jól ment neki. Nem kapott másfelet, joggal volt elégedett teljesítményével. Istok Rodeš (35.) alaposan megszenvedett a meredekkel, ami azért meglepő egy kicsit, mert azon szakasz zsenije, Ivica Kostelić trenírozza az ifjú horvátot. Kristoffer Jakobsen (31.) nem fejezte be az utóbbi három szlalomot, s ma sem remekelt délelőtt. Már rajtját elrontotta, de sízés közben is dadogtak lábain a lécek. Célba ért, de sok embert nem előzött meg, végül idővel hullott ki.
Tanguy Nef (8.) az évad felfedezettje, amit ma is igazolni látszott. Bátor, lelkes sízést láthattunk tőle, a törvényszerű hibákkal együtt. Befért a TOP-10-be, tulajdonképpen a pódiumtól sem maradt el sokkal. Nagyságrendileg ugyanebbe a zónába érkezett eztán Giuliano Razzoli (11.). Összeszedett sízést mutatott be. Elias Kolega (35.) tarthatott a meredektől, mert kimondottan komótosan, kevés meggyőződéssel tudta le azt a szakaszt. Ivica mimikája önmagáért beszélt… Simon Maurberger (14.) is a másfelesek klubját erősítette. Az Európa Kupa összesítésének tavalyi bajnoka a lejtő második felére esett kicsit szét. Armand Marchant ugyanott került késésbe, mint korábban Matt. Az első mentést nem követte új, így a belga sítörténelem élő ékköve búcsúzni kényszerült. Sandro Simonet (20.) egy-két mélyről vett kapu ellenére szépen helytállt. Jelen helyzetben minden továbbjutásnak örülni kell, márpedig a 2 s-en belüli hátrány azzal kecsegtetett. Marc Digruber (30.) kockáztatott a harmincon belüli rajtszámért, sok időt vesztett vele. De legalább értékelhető idővel ért célba, nem úgy, mint a vertikális részen hegymászáson átesett Erik Read (47.).
Harmincon túl záporoztak a kiesések, a 72 indulóból csupán 47-en fejezték be a futamot. A legnagyobbat Jonathan Nordbotten (40-essel a 17.) és Filip Zubčić (47-essel a 19.) teljesítménye szólt. Utóbbi révén legalább egy horvát folytathatta délután. Pontokért síelhetett még az osztrák Fabio Gstrein (34-essel a 26.), egy szem kanadaiként Trevor Philp (35-össel a 26.), aztán Reto Schmidiger (41-essel a 25.), a koreai Dzsung Dong-hjun (43-assal a 29.), a német Anton Tremmel (52-essel a 23.), s végül Leif Kristian Nestvold-Haugen (55-össela 28.). Idővel esett ki a franciák veteránja, Julien Lizeroux (32.). Említést érdemel még Luke Winters, aki bár nem ért célba, egy szektor után még dobogó közelben síelt.
—————————————————————————————————————–
Délutánra Ola Masdal, a svéd csapat edzője felelt a tűzésért. A változóan felhős égbolt megmaradt a második futam idejére, annyi kiegészítéssel, hogy a lejtő teljes hosszában el kezdett szállingózni a hó.
Masdal próbára tette a sízők technikáját, a szűkre tűzött kombinációk mellé több szélesebb ív is rákerült a pályára. Digruber(19.) takaréklángon utazott lejtmenet, igazán csak a célra fordító részen fogott lendületet. Dzsung (21.) egészen addig partiban volt vele, úgy, hogy a koreai egyértelműen a biztos pontszerzésre hajtott. Haugen (15.) kicsit többet vállalt, gond nélkül át is vette a vezetést az osztráktól. Majd postafordultával távozott is onnan. Gstrein (12.) egy pálya végi megbillenéssel együtt is tartotta hozott előnyét. Mi több, végül övé lett a legjobb délutáni futam. Philp rizikózott becsülettel, minek vége egy kapura lépés lett, még az első letörést megelőzően. Továbbment, egészen a második hasonló hibájáig. Kanadai ma sem szerzett pontot szlalomban. Schmidiger (24.) nem igazán talált fogást a pályán, sok-sok ritmustévesztést követett el. Vinatzer csalódást keltő pozícióból rugaszkodhatott neki második futamának, pláne ha zágrábi dobogójából indulunk ki. Próbált kockázatot vállalni, kb. megduplázta fórját. A legmeredekebb részen aztán lécei beakadtak az egyik stangliba. Nullázás lett a művelet vége. Tremmel (22.) alapvetően a biztonságra helyezte a hangsúlyt, olyan eredményt is ért el.

Grange (9.) a maga részéről teljesítette az alapelvárást, vagyis élre állt. Nem volt átütő sízése, de technikája azért kiviláglott minden mozzanatán. Straßer (17.) felemás pályát síelt. A meredeken fél másodpercet hintett a franciának, hogy aztán a záró szakaszon el is bukja annak dupláját egy befékezésnek hála. Simonet (25.) már korábban átesett egy hasonló korrigáláson, amit újabb rontások követtek. Alaposan hátrazuhant. Zubčić (18.) ritka vendég a második futamban, legalábbis szlalomban. Ennek megfelelően az első necces szitu után visszább fogta az agarakat. Popov vesztét egy érintőre vett kapu okozta. A következő kanyarra már nem tudott ráfordulni, kiesés lett a dolog vége. Nordbotten (13.) keményen tette léceit, a meredeken ebből egymást érték a hibák. Ezzel együtt egész jól tartotta a franciát, legalább az aktuális dobogóra jó lett ideje. J-B erősségét egyértelműen a meredek hozta ki, ott bukta el minden előnyét Ryding (16.). A brit eztán sem kapott új erőre, négyen is megelőzték az előtte indulók közül.
Fellerről (20.) tudjuk, hogy kockázat nélkül nem képes versenysíelni. A meredeken megszívta, mint délelőtt, alaposan visszaesett a listán. Maurberger (23.) még szenvedősebbre vette a figurát. Mázlija volt, hogy az odafent fenékig dőlve befért a következő jobbos kapuba. Hadalin (26.) nagy igyekezetében egyszer teljesen kifordult a menetiránnyal szemben. Törvényszerűen meg sem állt a tökutolsó pozícióig. Közben fokozódni látszott a szél, s havazás, ekkor érkezett Yule (5.). A frenetikus svájci közönség ovációja közt felidézte múlt heti teljesítményét. A célra fordító kék kapunál majdnem elszállt, de ezzel együtt szép előnnyel letaszította az élről Grange-t.

Razzoli (11.) másodjára is remekül helytállt. Bár a végére elfogyott a koncentráció, addig biztosan tartotta Yule szektorait. Ezzel együtt ma Vancouver olimpiai bajnoka lett a legjobb az olaszok közt. Muffat-Jeandet (14.) kevesebb kakaót adagolt sízésébe, mint arra szükség lett volna. A lendületre építő záró részen szedte be a legtöbb hátrányt. Reklámra mégsem svájci vezetéssel fordultunk, Horosilov (3.) ugyanis új erőre kapott a záró, bújócskázós részen, s 7 századdal a maga javára fordította a dolgot.
A pauza hóesés közepette nem a legszerencsésebb, kíváncsian vártuk tehát, mire lesz képes ezek után Tanguy Nef (8.). Az utolsó szektorig tartotta az oroszt, a végén ő sem tudott mit kezdeni annak végtempójával. Immáron két svájci tartózkodott a képzeletbeli dobogón. Foss-Solevåg (4.) pazarul síelt a lejtő feléig. Majd a lanka végén tempót vesztett, amit később egy necces kapuvétel követett. Pár századnyi előnyből nem lehetett az oroszt felülmúlni, a svájciakat viszont maga mögé utasította.

Meillard (10.) rögtön visszavághatott volna, s így is kezdett. Vagányul kezdett, az első megbillenés után viszont több élt használt a meredeken, mint az ildomos lett volna. Távolkerült a dobogótól. Zenhäusern (5.) volt tehát az utolsó reménysugár svájci szemszögből. Pokoli tempóban, két ritmustöréssel letudta a meredeket, a végére megint toptempóban érkezett. Nem múlt sokon, egész pontosan 7 századon. Magyarul Yulével azonos idővel besorolt a harmadik pozícióba.
Pinturault sok energiáját mozgósította a ritmusos kezdő szakaszon, 6 tizedre növelve ezzel előnyét. Ártalmatlan helyen, egy lüktető kanyaregyüttesben rálépett egy stanglira. Nagyon értékes pontokat bukott ezzel a francia. Schwarz (7.) már 7 tized előnyről indult, amit szektorról szektorra tékozolt el. Sok volt a bizonytalan ívvétel, a végére a lendület is tovaszállt. Eldőlt, pódium nélkül marad ma Ausztria.

Horosilov ellenben hosszú idő után újra dobogóra állhat. Már csak ennek foka volt kérdéses. Kristoffersen (2.) nem az orosszal szállt versenybe. Kíméletlen meredeksízést mutatott be, jószerivel beleköthetetlent alkotott. A végén szűkült a hét tizedet is meghaladó időkülönbség, de a vezető hely nem volt kérdéses. Noël (1.) taktikusan síelt, tudta ő pontosan, tetemes előnnyel vághat neki a pályának. Végzetes kockázatot nem vállalt, s ha a differencia valamicskét csökkent is, 4 tizednyi különbség kitartott a célvonalig.

Clément Noël 5. győzelmét aratta a Világkupában, érdekesség, hogy anno épp egy esztendeje épp Wengenben törte át a gátat, végzett egy verseny élén. Kristoffersen 48. alkalommal végzett dobogós helyen, s mint az előző két szlalomon, ezúttal is a második hely jutott neki. A ma szerzett 80 ponttal lépéselőnyre tett szerint a ma nullázó Pinturault-val, illetőleg a hétvégén várakozások alatt szereplő Kildével szemben. Horosilov 10. dobogós helyének örülhetett. Legutóbb a 2017-es schlamingi szlalomon zárt pódiumon. Tekintettel arra, hogy a Planaion aratta mindeddigi egyetlen sikerét, lassanként az éjszakai verseny egyik titkos esélyeseként kell őt kezelnünk.
Ám még előtte vár ránk Kitzbühel. Pénteken Szuper-G, szombaton a Hahnenkammrennen következik, míg a hetet egy újabb szlalom zárja, méghozzá a Ganslernhangon.
A címlapon szereplő kép forrása: Mundo Deportivo