Val Gardenával kezdődött a férfiak hagyományos óévbúcsúztató sorozata a Dolomitokban. Az időjárás sajnos rányomta bélyegét a grödeni versenyekre, a szombati lesiklást törölték, a pénteki Szuper-G-t lezavarták ugyan, de a nyirkos és ködös idő okán a rajt után 2 órával még csupán húsz sízőt láthattunk. Negyvenöt síző után fújták le a napot, melynek végén Vincent Kriechmayr örvendhetett a dobogó tetején. Az osztrák mellett Kjetil Jansrud és Thomas Dreßen végzett pódiumon.
Kényelmetlenül hosszúra nyúlt a tegnapi verseny, a teljes idő úgy haladta meg bőségesen a 3 órát, hogy az összes sízőt még csak le sem engedték a lejtőn. Beköszöntött ugyanis időközben a naplemente…
A változóan ködös időkép veszélyes játékká tette aznap a sízést, s akik egy-egy megszakítást megelőzően síeltek, ezzel egyfajta kísérleti alanyként lettek kezelve. Ettől érthetően nem voltak boldogak.
Josef Ferstl (27.) a teljes ismeretlenségben száguldott, hiszen ne feledjük, a Szuper-G az a szám, ami bár gyorsaságinak számít, nagy szerep jut a kacskaringós szakaszoknak is. Márpedig edzést nem tartanak előtte, a bejáráson kívül egyéb információkat nem szerezhetnek a sízők. Andreas Sander (12.) már valamivel magabiztosabban mozgott. A két német síző korai indulása egyetlen embernek volt örvendetes. Dreßenre még várni kellett, tanácsokkal azért jól elláthatták honfitársai.
Mauro Caviezel (4.) menetével további szintugrás következett be. A technikásabb szakaszon nagyon meggyőző volt a svájci, nem úgy az elmért kanyarokkal operáló Christian Walder (20.). Az osztrák fiatalember után Dominik Paris (5.) ment egy igazi kockáztatós menetet. Hazai havon síelt, nincs ezen meglepődnivalónk. A szerencse tegnap a dél-tiroli ellen munkálkodott, egyetlen századdal leszorult az első helyről. Brice Roger (22.) nem rúgott labdába, talán nem is annyira mert. Az utolsó, helyet azért elkerülte.

Vincent Kriechmayr (1.) kezdése még nem volt átütő, csupán a nyolcadik legjobb részidő volt az övé. Ugratói sem sikerültek fölényesre. A Cialast nevű részt, vagyis a négy kanyarral megáldott, szintegyenetlenséggel terhelt szakaszt ugyanakkor alaposan odatette. Olyan szintű tempót hozott össze, aminek hála gond nélkül átvette a vezetést. 35 századmásodperccel.
Adrien Théaux (10.) épp ott bizonytalankodott sokat, s némi meglepetésre Matthias Mayer (11.) sem boldogult a huplikkal. Az összetettre is hajtó osztrák fontos pontokat bukott el. Travis Ganong (38.) rodeózása nem ért célt, vele zárult le az első tízes.
A következő két csúszás nem rengette meg az eget. Marco Odermatt (24.) a kanyargós részen került késésbe, míg Max Franz (36.) egy elmért ugrató után alig-alig bírta bevenni az ívet. A ködös égbolt fokozódott ez idő tájt. Alexander Aamodt Kilde (7.) és Beat Feuz (9.) közt egyetlen század döntött. Jellemzően zaklatottan síeltek, a Cialast bemenetét ormótlan íven tudták csak abszolválni.

Kjetil Jansrud (2.) ellenben alaposan megszorongatta az osztrák éllovast. Úgy érkezett a Cialasthoz, hogy már 3 tizedet meghaladó előnyt szorgoskodott össze. A kimenetet azonban elrontotta, kicentizte a kanyart, túl közelkerült a vonalhoz, ami kihatott sebességére. 5 századdal kikapott. Hannes Reichelt (6.) szépen összekapta magát, három századdal szorult csak le a dobogós helyekről. Teljesítménye értékét növeli, hogy komoly hasmenése volt a napokban, minek következtében állítólag 3 kg-t fogyott.
Johan Clarey (7.) részéről sincs ok panaszra, a francia különösen a csúszásra épülő szakaszokon volt elemében. Említett Thomas Dreßen (3.) érdekes pályát síelt. A lejtő feléig úgy tűnt, még a pontszerzés is necces lesz, ehhez képest a nap legerősebb Cialast- szektorát teljesítette a német, aminek hála nagy bravúrral bevágódott a dobogóra. Adrian Smiseth Sejersted (15.) és Mattia Casse (15.) századra azonos idővel végzett, a betlizőket meg tudták előzni.

A neheze csak eztán következett. A köd átláthatatlan volt, a rendezés pedig felfüggesztette a versenyt. Hosszas várakozás következett, a mindinkább ideges Kriechmayr elmondása szerint ellentétes vélemények hangoztak el. Egyesek szerint lemondhat győzelméről, mivel naplementéig aligha tudják elindítani a feltétlenül szükséges tíz sízőt. (Csak az első harminc síző elindítása esetén hirdethetnek eredményt a Világkupában.) Mások bíztatták, kedvezőre fordulhat még az idő.
Mihelyst útnak engedték végre a 21. sízőt, a körülmények egyértelműen hátrányosabbak voltak, mint annak előtte. Ennek jegyében a következő tízesből hárman ragadtak meg a pontzónában. Közülük is kiemelkedett a Saslong királya, Steven Nyman (13.), az amerikai szokott módon az ugratók ura maradt végig, s a végtempója is dicséretes volt.
Zökkenőmentesnek épp nem neveznénk a verseny ezen szakaszát, volt megszakítás bőven. Jelentős pontmennyiséget gyűjtött az osztrák Stefan Babinsky (20.), a svájci Stefan Rogentin (19.), a kanadai James Crawford (17.), valamint Gino Caviezel (14.) és a svéd Felix Monsen (18.) A 48-as rajtszámmal indult Stian Saugestad (25.) után az FIS delegáltjai a verseny beszűntetése mellett döntöttek. Nem lettünk volna a maradék tizenhat sportoló helyében. A döntés oka roppant prózai volt: lemenőben volt a nap. Melyből csak keveset láthattak a sízők pénteken…

Vincent Kriechmayr ötödik győzelmét aratta a Világkupában, az első idén, s olasz lejtőn. Sikerével átvette a vezetést mind a szakági, mind az összetett pontversenyben. Jansrud 24., míg Dreßen második dobogóját szerezte Szuper-G-ben.
Mint Facebook- oldalunkon beszámoltunk róla, a szombati lesiklást törölték, tekintettel arra a nagyjából 20 centis hóra, ami ráhullott éjszaka a lejtőre. Holnap – kérve kérjük az égieket, hogy így legyen – rendezik a szezon egyik fénypontját, az óriás-műlesiklást Alta Badián.
A címlapon szereplő kép forrása: Inside the Games