Japán mesterhármas Hakubán

Taroltak a hazai ugrók a Nyrái Grand Prix sorozat hakubai állomásának első versenynapján: a GP-n idén először rajthoz álló Ryoyu Kobayashi mellett ugyanis két honfitársa, (a csak névrokon) Yukiya és Keiichi Sato állhattak dobogóra.

A Nyári Grand Prix sorozat egyetlen nem európai állomására kerül sor ezen a héten, ahol kisebb jubileumhoz ért a sorozat, hiszen a mai volt a 200. verseny a GP-k történetében. Azt mindenesetre nem igazán mondhatjuk, hogy az ünnepi alkalom különösebben meghatotta volna a csapatokat, már olyan értelemben, hogy – ahogy az az utóbbi időben már megszokott – erősen tartalékos mezőny érkezett a távol-keletre, hiszen a nagy nemzetek közül egyedül a házigazdák képviseltették magukat teljes csapattal.

Ez egyúttal azt is jelentette, hogy idén először láthattuk ugrani Ryoyu Kobayashit, a VK-győztes ugyanis a tavaly már egyszer bevált receptet alkalmazva idén sem utazott el az európai futamokra. Az új szezont egyébként a regnáló bajnok új klubedzővel, Richard Schallerttel kezdte meg, na meg egy új sisakszponzorral, ami nagy meglepetést nem okozott, hiszen aki az elmúlt szezonban nyitott szemmel járt a versenyek környékén, az elég sokszor láthatta Kobayashit látványosan energiaitalos dobozt/kulacsot szorongatni. Érdekes amúgy, hogy az állítólag “szárnyakat adó” bikás ital (mint szponzor persze) az utóbbi időben sok szerencsét nem hozott a viselőjének, legalábbis ha Andreas Wellinger, Gregor Schlierenzauer vagy mondjuk a nőknél Sarah Hendrickson szereplésére gondolunk, úgyhogy kíváncsian várjuk, hogy vajon Kobayashi képes lesz-e megtörni a “Red Bull-átkot” (már ha van ilyen).

Ami a versenyt illeti, az első sorozatban Ryoyu Kobayashi favorithoz méltóan kezdett, és annak ellenére, hogy volt egy erősebb hátszele 129 méterrel megszerezte az első helyet, bár az előnye mindössze 1,8 pont volt a 131 méterig jutó Yukiya Sato (2.) előtt. A hazai páros mögött Evgeniy Klimov (131 m) állt a harmadik helyen, szintén nem sokkal lemaradva, majd Keiichi Sato (127,5 m 4.), Naoki Nakamura (130 m 5.) és Kilian Peier (128 m 6.) következtek a 4-6. helyen.

A második sorozatban viszont már rendesen szétszakadt az élmezőny, Ryoyu Kobayashi ugyanis ismét megmutatta, hogy mekkora klasszis. Az egyetlen, aki valamelyest tartani tudta vele a lépést, a honfitárs Yukiya Sato volt, aki a második körben a 13-as beülőből 134 métert repült, és ezzel amúgy legalább tizenöt pontot vert mindenki másra. Kobayashi viszont, annak ellenére, hogy négy beülővel lentebbről próbálkozhatott, ugyancsak a zsűritávolság fölé, 132,5 méterre repült, ezzel majdnem kilenc pont előnnyel lett az övé a győzelem.

A dobogó harmadik fokára eredetileg úgy tűnt, hogy a másodikra 125 métert ugró Evgeniy Klimov állhat fel, őt azonban szabálytalan ruhája miatt utólag kizárták, így Keiichi Sato (123 m) örökölte a harmadik helyet, vagyis mindhárom dobogós helyet elvitték a japánok. A legjobb, nem hazai ugró ezen az estén a lengyel Pawel Wasek (116,5/124 m) lett lett, aki a tizenegyedik(!) helyről tudta előre küzdeni magát, az 5-6. helyen viszont ismét két japán ugró Daiki Ito (5.) és Naoki Nakamura (6.) osztoznak.

Ugyancsak jelentőset javítva, a 20. helyről került az első tízbe Simon Ammann (114/132 m 7.), amelyet a 8-10. helyen Junshiro Kobayashi (125,5/114,5 m 8.), Joakim Aune (121,5/119 m 9.) és Viktor Polasek (117/124 m 10. egészített ki.

Az összetettben továbbra is a hétvégét kihagyó Timi Zajc vezet Karl Geiger előtt, Naoki Nakamuar és Keiichi Sato viszont feljebb léptek a 3-4. helyre, egyikük, egy jó szerepléssel akár át is veheti majd a sárga trikót a szlovéntól.