A hazai közönség kitörő örömére Thomas Dreßen nyerte a garmischi lesiklást. Az igencsak szoros versenyen 19-en zártak másodpercen belül. Az összetett szempontjából fontos második hellyel gazdagodott Aleksander Aamodt Kilde, míg a harmadik a pénteki edzést megnyerő Johann Clarey lett. A kétszeres lesikló szakági győztes Peter Fill búcsúmenettel vonult vissza a világkupától.
A férfiak lesikló szezonjának csúcspontjaként jellemzően a Síparadicsomon is mindig a wengeni Lauberhornrennenre és a kitzbüheli Hahnenkammrennenre hivatkozunk. Gyakran felejtjük el, hogy a két legendás lesiklást szinte minden évben egy hasonlóan nagy múltú helyszín követi, a bajor olimpiai város, Garmisch-Partenkirchen. A Hitler által egyesített település garmischi felében található a Kandahar-lesiklópálya, a világkupák rendszeres helyszíne.
A Kandahar tulajdonnév az afgán háború óta viszonylag ismert a modern nyugati közvélemény körében is, mint afganisztáni sivatag. Akkor mégis miért bukkanhat fel egy közel-keleti helységnév rendszeresen az alpesi sí világában? A ma ismert alpesi sí alapjait britek fektették le, közülük is kiemelendő két név: Sir Arnold Lunn, a szlalom szakág kiötlője, valamint Frederick Roberts, Kandahar grófja. Ők ketten rendezték meg a mai lesikló versenyek ősét is a XIX. század elején, és a szponzor Roberts gróf nevét viseli azóta is több pálya, valamint a svájci székhelyű, brit sízőket segítőKandahar Ski Club is (jelenleg Yule és Ryding is a kötelék tagja). Az első versenyek pályái emiatt viselik a mai napig a Kandahar nevet. Így találhatunk ilyen lejtőt Garmisch mellett St. Anton am Arlbergben, Mürrenben és Chamonix-ban is.
A garmischi Kandahar-pálya jellegzetessége a szabadesés nevű ugrató idén kimaradt a pályából. Az időjárási viszonyok miatt a pálya alsó részében a női lesiklópályát használták. Így a jeges Eishang után ezúttal nem a Kramersprung és a Freier Fall/Szabadesés következett, hanem a Hölle nevű technikás szakasz, mely így ma fontos eleme volt a pályának.
A hazai Thomas Dreßen (1.) síelhette meg a pályát elsőként, és nem is vallott szégyent saját járásának közönsége előtt. Komolyabb hiba nélkül, jó tempóban teljesítette a pályát. A pálya közepén elhelyezkedő, kanyargós, traverz-szerű részt is tartalmazó jeges Eishangot és a célt megelőző lapos szakaszt szinte tökéletesen síelte. Későbbi győzelme kulcsai is ezekről a szakaszokról eredeztethetőek. Max Franz (9.) viszont meglepetésre még ennél is jobban tudott kezdeni. A jeges középső sazakszon, az Eishangon viszont szorosan, de alulmaradt, a cél előtti laposon pedig rosszul talált el egy kaput, ami nagyon lelassította.
Rögtön érkezett Beat Feuz (6.), a verseny legnagyobb esélyese. A pálya második felében a nagy tempó azonban megbosszulta magát és két nagyon széles kanyarvétel után már nem volt esélye, hogy megfordítsa hátrányát. Nils Hintermann (7.) visszafogott kezdés után lelassult, de meglepetésre a jeges kanyarokkal teli középső traktust gyorsabban síelte, mint Dreßen. A laposra azonban ismét visszalassult. Vincent Kriechmayr (4.) nagy tempóval rontott neki a pályának, és bár sebessége kitartott, de többször is lecsúszott az ideálisnak tűnő ívről. A jeges Hölle szakasz nagyszerűen sikerült neki, de épp a sebesség miatt lényeges lapos szakaszon hiányzott a tempó, ami miatt meg sem tudta közelíteni Dreßent.

Benjamin Thomsen (32.) a betegek és sérültek miatt nagyot ugrott előre, ami a rajtszámokat illeti. De ez az ideiglenes előrelépés látszott is nívóban, messze elmaradt az eddigi menetek színvonalától. Aleksander Aamodt Kilde (2.) rögtön az első szakaszon sokat hibázott: beakadt a karja az egyik kapuba, ami miatt nem tudott megfelelően rákanyarodni a soron következőre sem. A sok hiba pedig rányomta bélyegét a folytatásra is. Viszont meglepetésre a Hölle kanyarjaira az agresszivitásának köszönhetően fél másodpercet talált, amivel a “futottak még” kategóriából visszaküzdötte magát szorosan Dreßen mögé. Otmar Striedinger (21.) legmagasabb pálya közepi tempója ellenére sem tudott konkurálni az élmezőnnyel. Tempója mellől hiányoztak a szép ívek.
Johann Clarey (3.) a pénteki lesikló edzés győzteseként titkos esélyesnek számított. Az eddigiektől igen életerő íveket választott a nyitányon, ami ki is fizetődött. Ide-oda ugrált az időmérő piros és zöld lámpája. Inkább az ívválasztásra figyelt, mintsem a sebességre. Ez épp a záró laposon jelentett némi hátrányt, és azt, hogy nem vette át a vezetést. Travis Ganong (5.) az alsó csúszó szakaszokon nagyszerűen mentette, már-már elúszni látszó menetét. Az eddigi remek menetekkel egyáltalán nem tudott konkurálni sem Mauro Caviezel (17.), sem Matthieu Baillet (31.).

Kjetil Jansrud (8.) remek kezdés után megtorpant egy hupli miatt. Ez után tudott még újítani, félelmetes végsebessége volt a Hölle után, de a laposra már nem tudta ezt átmenteni, így végül a dobogóról is lemaradt. Josef “Pepi” Ferstl (12.) még a legeldugottabb szakaszokon is minimum egy pályamunkástól biztatást kapott, de a pálya alján ez sem tudott segíteni abban, hogy ne az egyre sűrűsödő középmezőnybe érjen be. Ez azonban nem tántorította el a bajor közönséget attól, hogy ismét felfokozódjon a hangulat. Bryce Bennett (23.) nem teljesített kiemelkedő szektort, ami egy mai top 10-es eredmény minimum feltételének bizonyult.
Ryan Cochran-Siegle (12.) nagy tempóban nyitott, a kanyarokat szépen vette, de a végére ő is sebességet vesztett. Carl Janka (11.) hasonlóan gyors tudott lenni az elején, még a dobogó halvány reménye is felsejlett, de a kulcsszakaszokon nem tudta felvenni a versenyt Dreßennel, így végül a legjobb 10-ből is épp kiszorult. Két erős futam után két gyengébb következett: Steven Nyman (29.) és Maxance Muzaton (24.) is jócskán elmaradtak a legjobbaktól.
Ezután azonban újra tovább sűrűsödött a másodpercen belüliek mezőnye. Christoph Innerhofer (15.) a pálya közepén versenyzett igazán meggyőzően, míg Romed Baumann (19.) a Hölle környékén síelt remekül. Azt azonban talán Dreßen sem gondolta, hogy még izgulnia kell ma: Emanuele Buzzi (10.) kissé gyengébb kezdést követően nagyon rá tudott kapcsolni. A pálya közepén versenyre kelt a némettel és az utolsó ellenőrző pont előtt két tizedre faragta a hátrányát. A záró lapos szakaszon azonban ő sem tudta tartani hátrányát, de a top 10-be még így is épp befért.
A legjobb harminc hátralévő nyolc tagjából mindössze Christian Walder (34.) nem végzett pontszerző helyen. A többiek, így Nils Allegre (22.), Matteo Marsaglia (30.) és Jared Goldberg (20.) is pontoknak, vagy pontnak örülhettek. Míg a hazaiak örömére Dominik Schweiger (17.) és Andreas Sander (14.), valamint az osztrák Daniel Danklmaier (16.) is a sűrűbb középmezőnyben tudtak helyt állni.

Harmincegyes rajtszámmal Peter Fill következett. Az olasz síző itt versenyzett utoljára a világkupa mezőnyében. Az olasz ennek megfelelően lassabban síelt, kiélvezte utolsó versenycsúszását. A célban kitörő üdvrivalgás, a pezsgőző olasz válogatott és családja várt Fillre. Az olasz lesikló három sikere közül a legértékesebb minden bizonnyal a 2016-os kitzbüheli lesikló győzelme. Világbajnokságon egy ezüst-, illetve egy bronzérmet szerzett szuper-G-ben, valamint szuper-kombinációban. Emellett 2016-ban és 2017-ben a lesiklás, míg 2018-ban a kombináció kis kristálygömbjét is megszerezte, mindháromszor rendkívül kiegyensúlyozott szezonbeli teljesítményének köszönhetően.
Mivel a legjobb 30-ból senki nem esett ki, így alig szereztek pontot harmincon túlról. Ez a bravúr mindössze Manuel Schmid (37-essel 24.), Cameron Alexander (39-essel 27.), és Roy Piccardnak (52-essel 28.) sikerült.

Thomas Dreßen karrierje negyedik sikerét aratta, mindegyiket lesiklásban. A 2018-as kitzbüheli győztes idén másodszor tudott nyerni, ráadásul ezúttal szinte hazai pályán – szülőfaluja nem egész 20 kilométerre található a Kandahar-pálya aljától. Aleksander Aamodt Kilde karrierje során negyedszer állhatott dobogóra lesikláson. Első győzelmét négy évvel ezelőtt, épp ezen a pályán szerezte. Bár összetettben kevesebb, mint 100 pont a hátránya, idén mindössze a negyedik alkalom, hogy a norvég felállhatott a dobogóra. Az immár 39 éves Johann Clarey karrierje hetedik dobogós helyezését szerezte, az idei szezonban ráadásul a másodikat, amivel 2014 után tudott ismét duplázni.
Mai dobogójával Kilde ismét 100 ponton belülre zárkózott összetettben, hátránya 61 pont Kristoffersen mögött. Ezzel ismét a második helyet foglalja el, Alexis Pinturault-t megelőzve. A szakági pontversenyben Feuz előnye megingathatatlan, továbbra is a teljes hátralévő szezont kihagyó Paris a második mögötte.
Holnap óriás-műlesiklást rendeznek a férfiak számára. A helyszín továbbra sem változik, marad Garmisch-Partenkirchen.
borítókép forrása: Kleine Zeitung/kleinezeitung.at