Makulátlanul alakult ez a hét Marcel Hirscher számára, hiszen azok után, hogy az FIS utólagos döntése nyomán a javára írták a novemberi Beaver Creek-i óriás-műlesiklást, két meggyőző sikert aratott egyik kedvenc helyszínén, a svájci Adelbodenben. A vasárnapi szlalomon Clément Noël nehezítette meg leginkább az osztrák fenomén dolgát, az ifjú francia életében először állhatott fel dobogóra a Világkupában. Henrik Kristoffersen már sokadik alkalommal mondhatta el magáról ugyanezt. Elias Kolega révén újra horvát szlalomost láthattunk viszont a TOP-6-ban, vagyis a szűk élmezőnyben. A hazaiak számára Ramon Zenhäusern ötödik helyezése jelentette a plafont, vagyis továbbfolytatódik a helvétek hazai nyeretlenségi szériája.
Adelboden impozáns lejtője, a Chuenisbärgli az óriás-műlesiklás szentélye, a Világkupa-versenyek 1967 óta íródó történelme során minden egyes évben rendeztek itt futamokat e szakágban. Ezzel szemben csupán 2000-től kezdődően versenyeznek ott a szlalomosok. Mondanunk sem kell, e tekintetben is Marcel Hirscher a csúcstartó, négyszer győzött a legtechnikásabb számban.
A teltházat feszegető tribün rögtön a nyitófutam során feltekerte a hangerőt, lévén egyik esélyesük, Daniel Yule (6.) nyitotta a menetek során. Tisztes alapidőt állított fel, de sejteni lehetett, hogy az éllovas pozíciót nem sokáig tudja megtartani. Henrik Kristoffersen (2.) laza négy tizedet vert a svájcira, dinamikus csúszásába azért itt-ott belecsúsztak hibák. Ezzel együtt öt aprócska századdal kikapott tőle Marcel Hirscher (3.), aki a pálya alján egy nagyobb ritmustévesztést is elkövetett. Az osztrák eddigi pályafutása alapján azért joggal vélekedtünk úgy, hogy a nagy durranást ezúttal is délutánra fogja tartogatni.

A szoros verseny képzete azonban még kitartott, példának okáért úgy tűnt, hogy Alexis Pinturault (4.) is felveheti ez egyszer a kesztyűt előbbi kettővel, egészen kompakt menetet rakott le a lejtőre. Újabb svájci következett, Ramon Zenhäusern (9.) lécei szintúgy a letörésnél kezdtek dadogni a lábain, öt századdal maradt el Yulétól. André Myhrer életerős kezdés után a pálya utolsó harmadában esett ki a versenyből. Michael Matt (34.) leért ugyan, de csak egy kiadós hiba kíséretében. Nem kapott összesen két másodpercet sem a norvégtól, ez végül mégis kevésnek bizonyult a továbbjutáshoz.
A ranglista következő blokkját a betegeskedő Manfred Mölgg (11.) stabil, de nem valami átütő menete nyitotta. A dél-tirolit követően Felix Neureuther (27.) ment egy képességeihez mérten középszerűt, neki is cidriznie kellett a második futamért, hasonlóan a roppant ingatag formát mutató Sebastian Foss-Solevåghoz (28.). Dave Ryding napja két szektorig tartott, lábai közé vett egy trükkös kombinációt. Bizakodhattunk még kiváló sízésekben, elvégre több, utóbbi időben remeklő síző várakozott még a rajtállásban. Marco Schwarz (1.) speciel maximálisan igazolta a várakozásokat. Visszafogottabb kezdés után alaposan begyújtotta a rakétákat a meredeken, hogy aztán a záró szektorban 34 század erejéig a maga javára fordítsa a versengést. A svájciak harmadik esélyese leblokkolt, Loïc Meillard egy szektor után elcsendesítette a nézőközönséget kiesésével. Ez a hétvége nem az övé volt, nagyon nem. Manuel Feller hozta védjegyévé vált stílusát, magyarán betámadta a pályát, majd kiváló nyitószektor után búcsút is intett reményeinek. Clement Noël (5.) stabilabban teljesített, eközben tempójára sem lehetett különösebb panasz. Pinturault-val konkuráló idejével továbbálmodozhatott a dobogóról.

A következő hetes blokkból egy svájci, nevezetesen a kombináció világbajnoka, vagyis Luca Ärni (10.), valamint egy újabb francia, Victor Muffat-Jeandet (8.) alkotott maradandót. Mindketten becsatlakoztak a 7-8 tizeddel elmaradottak csapatához. A többiek már ettől a csoporttól uszkve fél másodperccel el voltak maradva, így járt például a vb-kvalifikációért hajtó Christian Hirschbühl (13.), az utolsó idényét taposó Julien Lizeroux (15.), valamint a kétszeres világbajnok Jean-Baptiste Grange (17.).
A harmincas rajtszámig két balkáni nemzetbeli, jelesül a szlovén Stefan Hadalin (13.) és a horvát Istok Rodeš (16.) került a középmezőny derekára. Még magasabb rajtszámmal Reto Schmidiger (38-assal a 7.) nevéhez fűződött a legnagyobb bravúr, konkrétan két századon múlt, hogy nem ugrik az élre honfitársai összevetésében. Elisa Kolega (48-assal a 21.) révén még egy horvátot köszönthettünk a második futam mezőnyében, Riccardo Tonetti (57-essel a 22.) zárt utolsó versenyzőként a TOP-30-ban, míg Alekszander Horosilov (50-essel a 28.) újabb lépést tett a felzárkózás rögös útján. Hat olasz jutott tovább, köztük Fabian Bacher (49-essel a 30.) életében először síelhetett két futamot a Világkupában.
Míg délelőtt német, délután svéd edző állította össze a pálya nyomvonalát. A dolog pikantériáját az adta, hogy emberemlékezet óta először nem került tovább svéd szlalomos, Myhrer mellett Hargin (40.) is búcsúzott. Szintén nulláztak az észak-amerikaiak, sem az USA, sem Kanada nem képviseltette magát a legjobb harminc között.
Bacher (24.) biztonsági menete után Horosilov (14.) már sokkalta inkább rákapcsolt. Pár mélyről vett kapuval együtt jól teljesített az orosz a havas-felhős időben kezdődő második futamban. Így sem múlt sokon, hogy Neureuther (15.) letaszítsa őt az élről, a német az igencsak sűrűre tűzött záró részen azonban beszedett csaknem fél másodpercet. Digruber (22.) nagyon nemm találta meg a pálya titkát, no meg ritmusát, alaposan kikapott az előbbi két sízőtől, akárcsak az őt követő Johannes Strolz (23.). Tanguy Nef (25.) számára egy átlagos pályán alighanem a biztos pontszerzés lehetséges alternatívaként jelent volna meg, elvégre 44-es rajtszámmal volt esélye minderre. Ám Adelbodenben ezt egyszerűen nem tehette meg, így viszont besokallt (2x), visszasétált (2x), s csak limitidőn túl érkezett célba. A közönség buzdítása persze így sem hagyott alább.
Vinatzer (20.) rendezett sízése egy könyökkel vett kapuvételig tartott, ott ment el a vezetés átvételének esélye. Honfitársa, Tonetti (19.) konszolidáltabban viszonyult a pályához, ezzel együtt komoly gondjai akadtak a meredeken. Elias Kolega (6.) a legszebb horvát hagyományokat felidézően koncentrált menettel jelentkezett. Nem véletlen, hogy fergeteges meredeke után maga Ivica Kostelić is elégedetten öklözött a levegőbe. Amilyen kiegyenlített volt a mezőny, egyáltalán nem tűnt sansztalannak egy kimagaslóan erős helyezés. Adam Žampa speciel nem hozta rá a frászt, görcsös menetének közepén két lába közé vett egy stanglit. Maurberger (17.) egyszerűen nem vállalt eleget, kellemetlen, hogy már-már szokás szerint Stefano Gross (16.) által sem láttunk épületesebb sízést. Sok-sok megingást annál inkább. Jean-Baptiste Grange (9.) rutinja azért sokat kamatozódott, már amennyiben azt nézzük, amit visszahozott a meredeken, közvetlenül azok után, hogy fenékre ereszkedve fordult rá. A horvátok öröme mindazonáltal nem lehetett teljes, másik reménységük, Rodeš figyelme ugyanis a lejtő legelején alábbhagyott, rátaposott az egyik kapura. Ivica magába temetkezve konstatálta védence nullázását.

Röpke reklámszünet után Lizeroux (12.) búcsúzott el az adelbodeni közönségtől, mégpedig egy egészen kulturált csúszással. Meredeke tanítanivaló volt, mármint stílusban, a sebességéről sajnos nem volt ez elmondható. Hirschbühl (21.) rettenetesen elrontotta a legvégét, egyben az egész pálya legkeményebb szakaszát, jelentősen hátrébb esett. Stefan Hadalinra (10.) ugyanez nem volt elmondható, azzal együtt sem, hogy a letörést követően nehezen jutott egyről a kettőre, konkrétan sok kanyart vett szélesen. Stehle (11.) némi meglepetésre rápakolt pár tizedet hozott előnyére a nyitószektorban, a folytatásban már kevésbé volt esélye bármire. Igaz, talán önmagát is meglepve ő végzett a legelőrébb a németek közt. Csakhamar fény derült Kolega menetének gyengeségeire, Mölgg (13.) például már hat tizeddel ment a pálya első harmadánál. A meredeken viszont a kelleténél több élt használt, így az aktuális dobogótól is távolkerült. Luca Ärni sorsát egy vertikális kapu pecsételte meg. Írhatnánk azt is, hogy kicsit elvitte a szíve, korábban fordult rá a kelleténél. A hazaiak bánatára rögtön megérkezett a gyógyír Ramon Zenhäusern (5.) sízése formájában. Nem tett egyebet, minthogy egy Kolega-közeli meredek elé összerakott egy acélos nyitányt, így kerek egy másodperccel élre ugrott. Arra mondjuk kevesen gondoltak volna, hogy eme időközbe senki nem tud besorolni a továbbiakban.

Azonnal, mindenfajta szünet nélkül folytatódott a verseny, a szervezők nem kockáztattak. Victor Muffat-Jeandet (7.) túlzottan kontrollált sízést mutatott be, ezt a tartalékos üzemmódot pedig Fortuna sem értékelte, egy századdal kikapott Kolegától. Schmidigert szintúgy elvitte a hév, mint szinte minden svájcit. Odalett a koncentrációja, tükörsimán lába közé vett egy kék kaput még az érdekesebb részek előtt.
Daniel Yule (8.) leért ugyan, de nem volt benne olyan sok köszönet, alaposan megszenvedte a finist. Pár század híján, de még az aktuális pódium sem sikeredett neki. Clément Noël (2.) visszafogottabb kezdés után visszahozta délelőtti előnyét, majd egy egészen parádés meredekkel megsíelte a délután addigi legjobb idejét. Közel 5 tizeddel állt a lista élére, komoly nyomást helyezett a még fent várakozókra. Így első körben Alexis Pinturault-ra (4.). Mint az várható volt, jó 3 tizeddel megnövelte előnyét fent, de a meredeken esélye nem volt a junior-világbajnokkal szemben. Nem tudott magasan maradni a kulcsívek előtt.
Hiába Noël remeklése, egy pillanatig nem gondolhattuk komolyan, nem létezik annál is erősebb menet. Természetesen Marcel Hirscher (1.) mutatta meg, hogyan kell ezt csinálni. Közelített a háromnegyed másodpercet fórja, s bár a francia topszektoraiban eladott belőle egy keveset, 5 tized csak megmaradt belőle. Természetesen az osztráké volt a délután legjobb ideje.
Henrik Kristoffersen (3.) igyekezett felmondani a leckét, mint annyiszor, de elbukott vele, már sokadszor. Rögtön a második kapuvételbe belefékezett, a meredek eleje pedig nagyon ormótlanra sikerült, így már annak is örülhetett, hogy két századdal beékelődött a két francia közé, biztossá téve így újabb pódiumát. Az osztrák siker szintén biztossá vált, már csak a győztes személyét övezte homály. Marco Schwarz igyekezett legjobb tudását hozni, de már a meredekre hátránnyal érkezett. Pontosabban érkezett volna, a ráfordító kapura ugyanis, ami különösebb gondot addig senkinek nem okozott, csúnyán rátrappolt lécével. Újabb kiesés a nagy esély kapujában, de van olyan érzésünk, még januárban ki fog jönni számára a lépés…
Részletes statisztika és eredménysor

Marcel Hirscher 67. győzelmét aratta a Világkupában, ebből immáron a kilencediket Adelbodenben. Ötödszerre duplázott itt. Toronymagasan ő a legeredményesebb síző, ki megfordult ezen a lejtőn. (Stenmark öt sikerrel zárta pályafutását.) Ez már csak azért is így van, mivel anno itt végzett először TOP-10-ben az osztrák. Lassan tíz esztendeje…
Clément Noël tegnap debütált a dobogón. Az előző durván egy évben nyolcszor végzett a TOP-10-ben, így nagyon is várható volt ez az eredmény. Ha így fejlődik, nem zárható ki teljesen, hogy visszahódítják a franciák a műlesiklás trónját a vb-n. Kristoffersen 51 dobogónál tart, de ez lassan már aligha teszi boldoggá, hiszen nemhogy Hirscher skalpját képtelen beszerezni, egyre többen felnőnek hozzá a többiek közül.
A férfiak e hétvégén Wengenben csapnak össze, méghozzá két tradicionális lejtőn: szombaton lesiklás a Lauberhornon, vasárnap szlalom a Männlichenen.
A címlapon szereplő kép forrása: Times Union