Modernkori fénypontját éli a német lesiklás a jelenleg futó szezonban. Három mértékadó sízőjük szerepel rendszeresen a világ legjobbjai közt, egymást érik a dobogó közeli eredmények, a dobogók. A csúcsot ma érték el azzal, hogy Thomas Dreßen tiszteletére közel negyven év elteltével újra a német himnusz hangzott el a kitzbüheli lesiklás után. Pedig még azt sem lehetett mondani, hogy hibát hibára halmoztak volna a favoritok, Beat Feuz futama például minden gond nélkül megfelelt volna egy győztes menetnek. A dobogó harmadik fokára Hannes Reichelt állhatott fel. Ha így folytatja, hamarosan ő lehet minden idők legidősebb lesikló győztese. A norvégok ezúttal nem kaptak szót, Aksel Lund Svindal a 8., Kjetil Jansrud a 10. helyen végzett a Hahnenkammrennenen.
Hahnenkammrennen. Ez a német szó egy 1931-re visszatekintő hagyománnyal bíró versenyt jelöl. Eredetileg a klasszikus kombinációt hívták így, ám mióta ez a szép régi szakág leáldozóban van, s a reklámpénzek diktálnak, a lesikló futamot kezdték egyre többen így hívni. A legnézettebb helyszín, akár a kilátogatók számát, akár a televíziós közvetítések adatait nézzük. Helyi és világszinten ismert celebritások parádéja egyben.
Streif. Ez Kitzbühel lejtőjének a neve. A világ kétségkívül legnehezebb, egyben legveszélyesebb lejtője. Ami nem érhet véget egy-két súlyos bukás nélkül. Az edzések során ketten estek hatalmasat, a norvégok fiatalja, Stian Saugestad agyrázkódás mellett bokasérülést szenvedett. Az osztrák csapatot is érzékeny veszteség érte. A csütörtöki tréningen súlyos térd- és csuklósérülést szenvedett Max Franz, a remek formába lendült karintiai sportoló számára véget ért a szezon, így ki kényszerül hagyni az olimpiát is.
Hét elején még kevesen hittek volna benne, de végül is teljes pályát síeltek a mai lesikláson. A verseny elején borús idő fogadta a sízőket, idővel azonban mind több helyen felszakadozott a felhőzet, ami bizony előnyt biztosított a később érkezők számára.
Hannes Reichelt (3.) nem is titkoltan arra készül, hogy 38 esztendős létére ő legyen minden idők legidősebb lesikló győztese a Világkupában, erre pedig nincs is alkalmasabb helyszín, mint Kitzbühel. Az osztrákok veteránja ennek megfelelően ment, ahogy a csövön kifért. Férfias munka volt, amit végigvitt, mert bár egy-két kanyarban megremegtek lécei, érdemi tempóveszteségről nem beszélhettünk. Ő maga is érezte, győzhet is akár ezzel a menettel.
Christof Innerhofer ezzel szemben rögtön veszélyeztette az osztrák alapidejét. Fent tizedekkel gyorsabb volt nála, s a záró szakasznak sem úgy vágott neki, hogy ne lenne esélye a vezetés átvételére. A Hausbergkantére fordító azonban nem sikerült gördülékenyre, ami kihatott a traverzre is, majd a célegyenesbeli megingásra. Jobb lába elvesztette a terhelést, amiből egy kiadós esés kerekedett. Kemény pillanatok voltak, de megúszta sokadik idei esését is.
Kjetil Jansrud (10.) alaposan kikapott az osztráktól, elsősorban a középső szakaszon dadogtak lécei, de a záró szakasszal sem lehetett elégedett, sok sebességet vesztegetett el a traverzen. Az alpesi átjárón milliméterek választották el a hálótól, Mauro Caviezel (14.) a kemény pillanatok után sem esett kétségbe, a norvég összevetésében például egész vállalhatóan szerepelt.
Aksel Lund Svindal (8.) nagyon magasan teljesítette a „Mausefallét”, ami az alpesi úton mért sebességében, s pár tizednyi előnyében is megmutatkozott. A folytatásban minimális különbség feszült kettejük közt, az osztrák kétségtelenül a Hausbergkantén verte meg a norvégot, aki az arra fordító kanyarban kiesett ritmusából. Változatlanul hiányozni fog vitrinjéből a kitzbüheli lesikló siker.
Romed Baumann (31.) azt a fajta versenyképtelen menetet teljesítette, amit várni lehetett tőle. Reichelt sporttörténelmi pillanata két perc múlva szertefoszlott. Senki nem abszolválta oly magasan a traverzet, mint Beat Feuz (2.), senki nem volt képes olyan végsebességet produkálni, mint a svájci. Félelmetes összeszedettséggel, magasságban vette a kulcskanyarokat, s természetesen kondival is bírta.
Johan Clarey állt már dobogón Kitzbühelben, s ma is ördögien kezdett, az alpesi átjáró után fél másodpercre rúgott előnye. Ami a TV-közvetítésben nem látott szakaszokon tovaszállt, sőt a Lärchenschuss előtt másodpercre nőtt. A francia nem érte el a traverzet, az azt megelőző ugratót nem bírta egy lábbal megfogni, a hálóba csapódott. Szerencsésen, azonnal jelezte, megúszta ép bőrrel az esést.
Hosszas reparálás miatt megakadt a verseny, az újraindításkor pedig nem kisebb név feszült neki a pályának, mint a tavalyi győztes Dominik Paris (12.). Az edzések és a tegnapi Szuper-G tanúsága szerint sem tűnt a nap topfavoritjának, s bármennyire bíztak a csodában az olaszok, nem következett be. Már a nyitó szakaszon méretes hátrányt szedett össze, s igazából alig akadt olyan kritikus része a pályának, amit sziklaszilárd meggyőződéssel meghúzott volna. Az aktuális ötödik helynél több nem volt ma benne.
Patrick Küng (29.) próbálkozása teljesen reménytelen volt, a traverzet is bántóan mélyről sikerült csak bevennie. Peter Fill (9.) futama felemásra sikerült. Egyfelől a felső három szektorban rendre vezetett, még ha századmásodpercekkel is, s a végső traverzzel is meg lehetett elégedve. Az Alte Schneise vidékén ugyanakkor a kelleténél nagyobb rádiusszal kanyargott, össze is szedett bő egy másodpercet. Ott bukta el a dobogóesélyt.
Manuel Osborne-Paradis (23.) komolyabb veszélyhelyzet nélkül letudta a verseny ráeső két percét, ez már nála nagy szó. Matthias Mayer (34.) elképesztő agresszivitással vágott neki a pályának, az első ugratót senki nem tudta oly optimálisra húzni, mint ő. 25 századnyi előnye az alpesi átkelő után tovaszállt, a Mausefallén elkövetett térvesztés is hozzájárult ehhez. Nem szegték kedvét a történtek, a folytatásban is döbbenetes íveken próbálkozott, ennek böjtje a Hausbergkantén következett be. Nagyon mélyre került a keresztsíző részen, innentől fogva már a célba érkezést is becsületére kell mondanunk.
Steven Nyman (15.) nagy visszatérésének újabb, abszolút vállalható állomásaként értékelhetjük Kitzbühelt. A traverzeken meglátszottak azért a kimaradt síkilométerek. Adrien Théaux (13.) hátfájdalmai dacára becsülettel odatette magát, több szektorban jobb részidőket produkált a tabella éllovasánál. Épp az átkötő részeken fogyott el a koncentráltsága, több szögletesre vett kanyarban nyilvánult meg ez.
Amikor már úgy tűnt, nem lehet fokozni a publikum hangulatát, Vincent Kriechmayr (4.) egészen ördögi csúszása átszakította ezt a határt is. Világklasszis sízéssel indított az osztrák fiatalember, 8 tizedet közelítő előnnyel fordult a pálya utolsó harmadára. A durva túlzással csak átkötő részként emlegetett részen azonban tovaszállt a nagy előny, s hiába teljesítette viszonylag magasról a Hausbergkantét, 5 km/h-val alacsonyabb sebessége visszaütött. Pár századdal Reichelt mögé érkezett, a dobogó alsó fokára. Aleksander Åmodt Kilde (18.) neve mellé is zöld lámpa került a nyitószektorban, a folytatás már nem alakult a norvég szája íze szerint, a skandinávok dobogó nélkül maradtak. Boštjan Kline (33.) egy pillanatig nem konkurált az élmezőnnyel, végül a pontszerzés sem jött össze a szlovénnak.
Előbújt eközben a napocska a fátyolfelhők rengetegéből, de nem csupán ennek tulajdonítható Thomas Dreßen (1.) slusszpoénja. Az Alte Schneise környékét mesterien síelte meg, s bár a traverzre érve vesztett előnyéből, a keresztsízést pedig tán mélyebben oldotta meg, mint a többiek, de ez sebességén nem érződött, így általános elképedésre letaszította a trónról Feuzt. S ezzel még nem volt vége a német parádénak! Andreas Sander (6.) tizedekkel követte honfitársát, mi több, a Hausbergkantére menet még annyi sem volt köztük, pechére a nehezét követően hibázott, túlcsúszott a kék vonalon, ami egy elvesztegetett dobogóhoz vezetett.
A ranglista legjobbjai után sem állt meg az élet, mi tagadás, Jared Goldberg rendszeresen gondoskodni szokott arról, hogy lekösse figyelmünket. Egy nem különösebben jó menet végén, a traverzen esett egy jókorát az amerikai, percekbe telt, míg kiszedték a hálóból. Saját lábán síelt le a célba, így elvileg megúszta nagyobb gond nélkül.
Két nagyon fiatal svájci igazolta, megértek arra a szintre, hogy rajthoz álljanak a Streifon. Ez elsősorban Gilles Roulin (26.) produktumára érvényes, mást ne mondjunk, három vb- és olimpiai érmes, ill. bajnokot utasított maga mögé. Gian Luca Barandun (40.) érezhetően tartott a lejtőtől, de hozzá kell gyorsan tennünk, ő még sosem rajtolhatott ennyire alacsony számmal a trikóján. Martin Čater (47.) több helyütt alaposan túlvállalta magát, rezgett a léc nála, nagy fegyvertény már az is, hogy egyáltalán elérte a célvonalat.
Aki ekkor azt hitte, elcsendesedett a verseny a dobogós helyeken, nagyot tévedett. Marc Gisin (5.) közel fél másodperccel állt jobban a felső nehéz szakaszt követően, s a záró traverz előtt is ott állt néhány század a neve mellett. A mélyebb keresztsízés és az ott elvesztegetett sebesség sokat jelentett, elmaradt a dobogótól. Bánja kánya, gondolhatná, ezzel a kitzbüheli TOP-6-tal alighanem jegyet váltott Dél-Koreába. Pár hónapja mi sem állt távolabb ennél a valóságtól.
Maxence Muzaton (16.) abszolút vállalható sízést mutatott be. Ahol kellett, kicsit visszafogta magát, de nem úgy, hogy az visszavesse a futottak még kategóriába. Christian Walder (21.) is az új generáció képviselője, az ifjú osztrák egészen vállalható menettel debütált kvázi a Streifen. Bryce Bennett (28.) inkább ésszel ment, mint erővel, pontosabban a lejtő végéhez érve igencsak óvatosra vette a figurát.
Josef Ferstl (20.) helyzete igencsak pikáns volt. Dreßen az ő édesapjának, Sepp Ferstlnek csaknem 40 évvel ezelőtti győzelmét ismételte volna meg, már ha a fiú nem okoz egy még nagyobb meglepetést. Nos, nem maradt a Ferstl- család kezében a legutóbbi német diadal Kitzbühelben, Josef a középmezőny derekára bírt csak felkapaszkodni. Az első harmincast Guillarmo Fayed (42.) nyögvenyelős menete zárta. A spanyol-francia kettős állampolgárságú síző ezzel alighanem búcsút inthet olimpiai álmainak. A reklámszünet előtt még leengedtek egy másik franciát, s milyen jól tették… Volt, hol még vezetett Brice Roger (7.) , s bár a pálya utolsó harmadában mintha elfogyott volna a szufla, a másodpercen belüli hátrány, s többek közt a norvégok legyőzése önmagáért beszélt. Ő lett a nap legjobb francia lesiklója.
Kitzbühelben nem ritka jelenség, ha bőven harmincon túlról egészen alacsony helyezési számmal zárnak a sízők. Így tett az olaszok képviseletében Emanuele Buzzi (44-essel a 11.), mást nem mondjunk, megverte Parist, s nem sokon múlt az sem, hogy ő legyen a legjobb olasz a Streifen. Szintén nagyot alkotott a kanadaiak roppant hullámzóan teljesítő sízője, Benjamin Thomsen (51-essel a 19.). Pontot szerzett még az osztrák Daniel Danklmaier (38-assal a 30.), a francia Nicolas Raffort (40-essel a 25.), az amerikai Wiley Maple (45-össel a 22.) és Thomas Biesemeyer (46-ossal a 16.), a sérülésből visszatérő Matteo Marsaglia (49-essel a 24.), valamint a finn Andreas Romar (52-essel a 27.). Patrick Schweiger esett csak ki a hátralévők közül, de információnk szerint ő sem szenvedett komolyabb sérülést.
Kevesek által várt magasságokat ostromol manapság a német lesiklás. Megannyi TOP-10-helyezés, élvonalbeli futam mellett két dobogó is kijutott a germánoknak. Erre a tendenciára tette fel a koronát ma Thomas Dreßen, aki 1979 óta, tehát csaknem 40 esztendő után először tudott győzni német lesiklóként Kitzbühelben. Legutóbb ez Sepp Ferstlnek jött össze, mint fentebb kitértünk rá. A garmisch-partenkircheni fiatalember pár hónappal múlt csak 24 esztendős, Franz Klammer óta nem győzött a Streifen ilyen fiatalon síző. Két vb-ezüstöt jegyző junior-korszakot egy kimagaslónak épp nem nevezhető Európa Kupás időszak követett, 2015 óta indult el gyakrabban Világkupa-versenyeken. Megjárta a tavalyi világbajnokságot, de a nagy előretörés idén következett be számára. Harmadik helyen végzett a Birds of Prey-en Lake Louise-ban, de feltétlenül idesorolandóak ötödik helyei, amik Bormióban és Wengenben születtek meg.
Beat Feuz kísérletet tett a lesiklók álomduplázására, nevezetesen arra, hogy egy héten belül győzedelmeskedjen Wengenben, majd Kitzbühelben. Ez legutóbb olimpiai bajnok honfitársának, Didier Défagónak jött össze. 29. alkalommal állhatott fel a Világkupa dobogójára. Hannes Reicheltnél ez a szám a 44-es, a hőn áhított második kitzbüheli győzelem még várat magára.
Holnap a Ganslernhangra terelődik a figyelem, egy a szlalomosok körében nem kevésbé nagy jelentőséggel bíró versenyre kerül sor.
Végeredmény
Hely | Versenyző | Hátrány |
---|---|---|
1. | Thomas Dreßen (GER) | 1:56,15 |
2. | Beat Feuz (SUI) | +0,20 |
3. | Hannes Reichelt (AUT) | +0,41 |
4. | Vincent Kriechmayr (AUT) | +0,46 |
5. | Marc Gisin (SUI) | +0,68 |
6. | Brice Roger (FRA) | +0,74 |
7. | Andreas Sander (GER) | +0,93 |
8. | Aksel Lund Svinal (NOR) | +1,12 |
Lesikló világkupa:
Hely | Versenyző | Ország | Pontszám |
---|---|---|---|
1. | A. L. Svindal | Norvégia | 452 |
2. | B. Feuz | Svájc | 442 |
3. | T. Dreßen | Németország | 265 |
4. | K. Jansrud | Norvégia | 264 |
5. | D. Paris | Olaszország | 254 |
6. | M. Mayer | Ausztria | 216 |
7. | H. Reichelt | Ausztria | 183 |
8. | V. Kriechmayr | Ausztria | 175 |
Összetett világkupa:
Hely | Versenyző | Ország | Pontszám |
---|---|---|---|
1. | M. Hirscher | Ausztria | 874 |
2. | H. Kristoffersen | Norvégia | 800 |
3. | A. L. Svindal | Norvégia | 666 |
4. | K. Jansrud | Norvégia | 665 |
5. | A. Pinturault | Franciaország | 588 |
6. | B. Feuz | Svájc | 536 |
7. | M. Mayer | Ausztria | 470 |
8. | P. Fill | Olaszország | 406 |