Mindkét futamot megnyerve, toronymagasan húzta be a szezon első szlalomversenyét Mikaela Shiffrin. Az immáron kilencszeres Levi- győztes amerikai mögött a 19. születésnapját a mai napon ünneplő Lara Colturi, valamint az élete első műlesikló dobogóját jegyző Emma Aicher szerepelt még a pódiumceremónián. A 4. helyet Paula Moltzan és Lena Dürr párosa szerezte meg holtversenyben. Hatodikként a szakági címvédő Ljutić zárt. Csaknem 10 év után szerzett újra magyar síző pontot a Világkupában: Tóth Zita 60-as rajtszámmal kvalifikált a második futamba, melynek végén a hat pontot érő 25. helyen végzett. Technikai számban most először történt ilyesmi a női mezőnyben. Nagyon közel állt a pontszerzéshez Szőllős Noa, ám hiába repesztett egy második legjobb szektort, végül háromtizeddel kiszorult a TOP30-ból.

Bevezető
Levi Finnország (egyik) legismertebb síközpontja, Lappföldön (annak is Lappi tartományban), az északi sarkkör közelében található. A település és a síterep különlegessége, hogy a Világkupa egyik legészakibb helyszínéről beszélünk – ez adja sajátos hangulatát és hírnevét. A Levi Black, azaz a helyi fekete minősítésű lejtőről tudni érdemes, hogy bár brutálisan meredeknek nem mondható, rendkívül technikásnak számít. Az enyhébb felső szakaszt követően sok-sok ritmusváltással keményedik a sízők feladata. A relatíve stabilan hideg időjárás okán errefelé megszokottnak számít a keményhavas talaj, igaz, a múlt hónap elején – a helyi edzésdömping folyamán – olyan sok csapadék nem hullt a környéken. S akkor még finoman fogalmazunk. Ergo mesterséges havat ezúttal is a lejtőre kellett applikálni. A mai verseny kezdetén mínusz 10 fokot mértek. Felhős ég alatt, villanyfényben tartották meg a viadalt.
Közeledve az adventi időszakhoz, évről évre meglátogatja a helyszínt a Mikulás, s ha már ott van, egyik rénszarvasát is felajánlja az aktuális győztesnek. Az állatról elnevezett díj mellett konkrét élőállatra kell ilyenkor gondolni, amit a helyi farmról – áttételesen – örökbe adnak a napi siker tulajdonosának. Mikaela Shiffrin rendelkezik a legnagyobb, szám szerint nyolctagú falkával. Az előző két évben verhetetlen amerikai mögött Petra Vlhová foglal helyet, ő hatszor győzött Leviben. 2016 óta róluk szólt a lappföldi szlalomverseny, más sízőnek nem jutott ki a siker ízéből. Ennek megfelelően a jelenlegi mezőnyből más nem győzött Leviben. Kiemelendő még Lena Dürr öt, valamint Katharina Liensberger és Wendy Holdener négy-négy dobogója.

A 84 főt számláló mezőnyből sajnos sokan hiányoznak. Elsősorban persze Vlhová nevét kell kiemelni, aki bár az elmúlt hetekben elkezdte a havas edzéseket, kétséges, mikor térhet vissza. Ha egyáltalán… Négy másik síző kapcsán egész biztosan tudjuk, hogy nem látjuk versenyezni őket ezen a télen. Val Senalesen október derekán szakította el keresztszalagját az olasz csapat mind jobb formába lendült alapembere, Marta Rossetti. Őt követte a tavalyi idényzáró dobogósa. Andreja Slokar gyakorlatilag rásérült 2022-ben már egyszer műtött térdére a szlovénok kiválósága. Ugyancsak keresztszalagja bánta Clarisse Brèche hó eleji bukását. Az elmúlt télen két TOP15-ös helyezéssel büszkélkedő francia mellett még egy honfitársa hiányzik Leviből. Jó hír, hogy Chiara Pogneaux bokasérülése kevésbé súlyos, megeshet, hogy decemberben visszatérhet.

Az első futam
A sarkkör környékén nagyon rövid már a napsütötte órák száma, így helyi idő szerint 11 órakor rajtoltatták el az első indulót. Klaus Mayrhofer révén osztrák tűzéssel kellett megbirkózni, aki összesen 68 stanglit tűzött, ebből egy volt nem fordító jellegű.
Elsőként a kvázi hazai viadalán rajthoz álló Anna Swenn-Larsson (10) rugaszkodott el a startállásból. Úgy állt bele a feladatba, miként kellett: alaposan megnyomta a lankát, támadta a pályát. Az alaplendület rendben volt, a meredeken azért akadt pár diszkomfortos kanyarulat. A következetesség jellemezte Lena Dürr (3.) menetét. Egy felső hupli megdobta léceit, egyébiránt végtelenül stabilnak mutatkozott. Az alsó szektorban 6 tizedet osztott ki a svédnek. Fent viszont hiányzott nála a dinamika, ezért pedig Mikaela Shiffrin (1.) büntetett. Egy komplett másodpercet osztott ott ki Dürrnek, ám a folytatásban sem volt kegyelem, így másfél szekundummal állt a lista élére. Rezzenéstelenül fölényes volt, a csúcsformát idéző Shiffrint láthattuk. Egészségügyi problémák nehezítették a világbajnok Camille Rast (18.) dolgát az elmúlt hetekben.

A svájci végig körülményesnek tűnt, a lécfogása sem volt ideális, rendre elemelkedtek a talajról. A 2 és feles elmaradással a dobogós helyektől is jelentősen elmaradt. Katharina Liensberger (14.) alaptempója csak egy fokkal volt erősebb a svájciénál. A meredeken nem mindig tudott a stanglik tövében maradni. A Világkupa-címvédő a lejtő bizonyos szakaszain már-már riválisként lépett fel. Zrinka Ljutić (4.) kezdése ambiciózus volt, csakhogy a meredeken dadogtak lábai alatt a lécek, így csak arra futotta, hogy tapadni tudott Dürr-re. Kottázni lehetett a dinamikai különbséget Wendy Holdener (7.) és Shiffrin közt is, még ha az alsó szakaszon konkurált az amerikaival. A 2 s-en belüli elmaradás a mai napon erős pódiumeséllyel kecsegtetett.

Sara Hector (20.) már a második szegmensből indult. A drónfelvételek tanúsága szerint lendületesen, ám széles íveken. A meredeken mindinkább szétesett a svéd mozgása, ergo senkit nem előzött meg. Konzisztensen higgadtnak mutatkozott délelőtt Melánie Meillard (12.). Tavaly látott stabilitását hozta, hiszen különösebb kockázatot nem lehetett nála felfedezni, három nagy nevet, közte a vb-győztes csapattársát csak megelőzte. A fiatalos lendület kezdetben érvényesült Cornelia Öhlund (26.) meneténél. Két meredekvégi megbicsaklással aztán tovaszállt lendülete, így egy reményteljes TOP5 helyett a lista legvégére került. Tökéletesen ugyanezt láthattuk Paula Moltzan (19.) esetében. Hibájáig még versenyben volt a dobogós helyekért. Lara Colturi (2.) valósította meg előbbi kettő szándékát. A meredeket nagyobb rontás nélkül, lendületesen letudta, majd kis termetét kihasználva, egy topkategóriás zárószektorral másodperc környékére szorította hátrányát. Vagyis feljött a második helyre az albán lány! Noha egy teljes szekundummal ment ennél rosszabbat, Katharina Huber (9.) érthetően elégedett volt menetével. Az aktuális hatodik helyezés szolid dobogóreménnyel párosult. Effajta következetességet nem lehetett felfedezni Katharina Truppe (21.) csúszásában. Sem ívei, sem tempója nem volt megfelelő, egyszerűen nem érzett rá a körülményekre. Kevesen várták, hogy Huber lesz a legjobb osztrák. Mina Fürst Holtmann (5.) kifejezetten erős nyitószektort ment, alig másfél tizedet kapott csak Shiffrintről. A meredeken azért mind távolabb került a kapuktól, sebességtartása azonban működött, így befért a TOP5-be. Alig két tized választotta el a dobogó aljától.

A pálya strapabíró maradt, a reklámszünet után pedig akadtak még potens sízők. Példának okáért Emma Aicher (7.) ott volt ezen nevek közt. Noha olybá tűnt, mintha megfogta volna léceit, következetes meredek után ő is beszállt a dobogóért való szoros küzdelembe. Már a fenti ritmusváltásoknál elment Marie Lamure (35.). Ez annyira kibillentette koncentrációjából, hogy a meredeken nyeretlen kétévesként viselkedett. 3 és feles hátrányával gyakorlatilag lemondhatott a továbbjutásról. Megfontoltabb kezdése után a meredek végére szépen ráérzett Neja Dvornik (6.). A megmaradt egyetlen szlovén esélyes is betagozódott az üldözőcsoportba. A harmadik Dürr és az akkor kilencedik Huber közt alig volt több 5 tizednél. Ezután gyöngébb menetek következtek. Akart, de rendkívül zaklatott sízést mutatott be Hanna Aronsson Elfman (23.), az elejétől fogva indiszponált Ali Nullmeyer (40.) pedig senkit nem előzött meg. Ez egy addig kiesés nélküli versenyen roppant rossz ómen volt. Nála is lassabbat ment a széles kanyarulatokkal operáló Lara Della Mea (44.), a sérülésből visszatért Leona Popović (64.) pedig egy még a meredek előtt elkövetett durva befékezésével leírta esélyeit. Leért, de 5 és feles hátránnyal…

Az újabb reklámszünetet követően az Európa Kupa tavalyi szakági győztese került sorra. A meredeken akadtak Marion Chevriernek (13.) gondjai, de sebességét stabilan tartotta. Joggal pályázhatott élete első TOP10-helyezésére. Jellemző a Shiffrin mögötti világ kiegyenlítettségére, hogy Ana Bucik Jogan (22.) is alig maradt le egy másodperccel a dobogó aljától. A stabil, de nem túl lendületes szlovén után éles kontraszt volt Amelia Josephine Hurt rizikóvállalása. Hátránya a lejtő felénél alig lépte túl az öttizedet, amikor egy túlélezett kanyar végén le nem oldottak lécei. Eleane Christen (52.) sansztalanná vált a továbbjutásra, a csaknem egy teljes év után visszatérő Dženifera Ģērmane (30.) esélyei még fennmaradtak. A felső szektorokat szép pattogósan teljesítette, meredeksízése viszont lomhára sikerült. Az osztrák kerettagságért is küzdő Franziska Gritsch (56.) a söldeni óriás után ma sem bizonyított. Körülményeskedett, sokat. A hiányzók és a feltörekvők listáját tekintve a jövendőbeli TOP30-as indulás lebegett a korábbi olimpiai érmes Katharina Gallhuber (24.) szemei előtt is. Nála több volt a meggyőződés, továbbjutása biztosnak ígérkezett. Az első harmincast Martina Dubovská (49.) menete zárta le. Bíztató kezdést bizonytalan meredek követte. Gyakorlatilag kiesett.

Ekkor még több mint félszázan várakoztak a startház környéken, közte legalább tucatnyi olyan síző, akiből minden további nélkül kinézte az ember, hogy a változatlanul masszív pályán nagyot alkosson. Vagyis a 2 és félen túli hátránnyal álló hölgyek még nem lehettek biztosak a folytatásban. Shiffrin fölényét jól mutatja, hogy őt a képletből kivéve ez alig több mint másfeles differencia az „éllovas” Colturihoz mérten.
De a bravúrhoz sokat kellett kockáztatni. Estelle Alphand (32-essel a 25.) stabilan tempós menetét hamarjában ketten is zárójelbe tették. Ando Asza (34-essel a 16.) random vagabund csúszása váratlanul célt ért, méghozzá egészen remek helyezéssel párosulva. Lisa Hörhager (36-ossal a 10.) még a japánra is rátett egy jókora lapáttal. Az elmúlt idényben egyebek mellett EK- futamgyőzelmet szerző osztrák hátránya alig haladta meg a 2 s-et. Két szektor után szintén a TOP10 környékére taksálhattuk Nina O’Brien menetét, csakhogy jött a menetrend szerinti hiba. A pálya 50-es rajtszámhoz közeledve is kitartott, lassanként mi is dörzsölhettük tenyerünket, noha még komoly nevek előzték meg a rajtlistán hazánk lányait. Addig még az EK- mezőny krémjéből nagyot durrantott a francia Caitlin McFarlane (44-essel a 17.), majd a norvég Bianca Bakke Westhoff (46-ossal a 15.). Olasz részről csak Emilia Mondinelli (51-essel a 28.) a folytathatta, mivel nagy reménységük, Giorgia Collomb két, zaklatott szektor után búcsúzott. A finnek örvendhettek Rosa Pohjolainen (65-össel a 29.) kvalifikációjának, de térjünk végre át a mieinkre!

Tóth Zita (60-assal a 27.) a felkészülés során élesített posztjaiban arról számolt be, hogy remekül sikerült mind az alapozás, mind a léctesztelés, a havas edzésekről nem is szólva. Ott volt nemzetközi csapata részeként a lappföldi edzőtáborban, ahonnan szintén jó hírek érkeztek. A lejtő remek állapotát is figyelembe véve bizakodhattunk. Eredményesen. A Vasas sportolója nagyobb megingás nélkül, remek ritmusban teljesítette a pályát. Csak egyetlen szektorban, odafent szorult harmincon túlra, de a kiesők és a gyengén meredeksíző riválisok miatt az is valójában TOP30-cal kecsegtetett. Ami végül megvalósult, 2.84-es hátránnyal (a dobogótól 1.35-re, a TOP15-től 48 századra) ért célt. Ekkor voltak még több mint húszan, a továbbjutást mégis szinte biztosra vehettük. Magyar alpesi síző korábban még sosem síelt második futamot a Világkupában!
Aztán pár perccel később, kevés híján újabb bravúrt könyvelhettünk el. Szőllős Noa (73-assal a 34.) a ritmustörés környékét fedő második szektorban repesztett egy második (!!!) részidőt (23 századdal Shiffrintől). A szektoridők nem mutattak anomáliát, például nem száguldott át a mérőpontra tűzött aktuális kapu mellett. Nem innen jött a remek szektor, épp ezért fájó, hogy a másik három szegmensben nem ment egy picivel gyorsabban a Nivelco izraeli-magyar sízője. Egy negyvenen és két ötvenen túli szektoridő ellenére csupán 32 századon múlt az, hogy Noa nem küzdhetett meg első Világkupa-pontjaiért…
A második futam
Délután a svájci edző, Jörg Roten állította össze a nyomvonalat. Egy árnyalatnyival kevésbé technikásra lett hangolva a lejtő. A dobogóra leginkább a holtversenyes hetedik Wendy Holdener pályázott komolyabb eséllyel, de tudvalevő volt, hogy a Shiffrin mögötti világban apróságok fognak dönteni az előkelőbb helyezésekért. Avagy a jobb pontszerző helyek sorsáról. A levegő valamelyest enyhült, egyébiránt nem változott az időjárás.
A várakozás jegyében három sízőt csak úgy lekísértünk a célba. Büszkén voltunk önzőek, olyan ugyanis még nem történt velünk, és mással sem, mint ma: Magyar síző harcolt meg délután a pontszerzésért a Világkupában! Egyedüliként Ģērmane (21.) kvalifikált 3 s-en túli elmaradással. Több mint 5 másodperccel ment jobbat délelőtti eredményéhez képest. A komolyabb hibák ezúttal elkerülték, különösen a meredeken tűnt sokkal acélosabbnak. Kijavította a délelőtti fiaskót, az ötödik legjobb időt síelte. A hazaiak kegyeltje, Pohjolainen (28.) ott kapott a lett lánytól súlyos tizedeket, majd az egyedüli olasz továbbjutó, Mondinellinek (27.) sem volt esélye ellene. A meredek előtt ugyanakkor bőven fogható volt a balti.
Tóth Zita (25.) kontrollált menettel jelentkezett. Támadta a lejtőt, de végletes dolgokba nem akart belemenni, a pontszerzést nem kontrollálta. Előnye így is sokáig kitartott, és csak szűk 4 tizeddel került az APEX2100- csapat révén őt jól ismerő lett lány mögé. Zita a lejtő második felén top20-as teljesítményt nyújtott. Két, magashegységgel nem rendelkező nemzet képviselője állt az első két helyen. Öhlund (18.) egy kockázatvállalóbb menettel élre állt ugyan, de jellemző, hogy csak alig egyetlen tizedet adott a lett lánynak. Alphand sokat vállalt, de a meredek egy pontján belebotlott léceibe. A lehető legkisebb különbségen múlt, hogy Zita nem vadászott le egy nagy skalpot. Pjongcsang olimpiai érmese, Gallhuber (24.) pontosan ennyivel maradt a magyar lány előtt. A recept hasonló volt, vagyis a fenti szakaszon súlyos tizedekkel jobban állt, mint az éllovas, a meredeken ugyanakkor képtelen volt konkurálni a svéddel. Jellemző, hogy Aronsson Elfman (19.) úgy került honfitársa mögé 5 századdal, hogy a meredek derekán több mint hattizedet szedett be tőle. A kettős svéd vezetést a szokásosan túlkontrollált Bucik Jogan (20.) nem veszélyeztette, nem úgy Truppe (16.), aki egy kiegyensúlyozott menettel megőrizett valamicskét hozott előnyéből.
A skandináv vezető hely nem sokáig szakadt meg, a másodjára remek meredeksízést bemutató Hector (11.) a lett lány által bemutatott, addigi legjobb menettől alig elmaradva élre tudott állni. Az átütő erő azért hiányzott a svédnél, amit Moltzan (4.) azon nyomban bemutatott. Szintlépés következett, az elejétől fogva más dinamikát képviselt, nem csoda, hogy mintegy 6 tizeddel múlt felül minden korábbi menetet. Nehezen vette fel a ritmust Rast (15.), a meredek végén ugyanakkor repesztett egy topszektort. Jelezte, amint összeszedi magát, újra versenyképes lehet. McFarlane (13.) nem védte pontjait, alaposan odatette magát. Szedegette a tizedeket, ám sehol sem sokat, így felfért az aktuális dobogóra. Az első felest Ando Asza (26.) zárta le. Egyszerre tűnt indiszponáltnak és bágyadtnak, mintha megbénította volna a nagy lehetőség. Akárhogyan is, Zita őt is kipipálta, így minimum egyhelyes előrelépéssel kalkulálhatott a Vasas sportolója.

Tizenöt sízőt követően az ütőképes menettel előrukkolt Moltzan révén amerikai vezetésre állt a verseny. A virtuális dobogón Hector és McFarlane állt. Westhoff (14.) a meredek végén ritmust tévesztett egy pillanatra, ott elbukott néhány tizedet. A legjobb húszon belüli helyezésnek joggal örült. Liensberger (10.) a maga szintjén hozott egy tisztességes iparos munkát. A meredekvégi trükkös kombináció szögletesre sikerült, így a jobb végtempóra nem volt esélye. Második helyét némi meglepetésre Chevrier (9.) magához vette. A fenti lankát pattogósan abszolválta, az utolsó nehéz szakaszon nála is akadtak gondok, így Moltzan ellen nem lehetett esélye. Meillard (22.) oly sok élt használt meredeken, olyannyira bizonytalan volt, hogy benne volt a pakliban, hogy esetleg Zita mögé kerül. Bő két tized kitartott az időkülönbségből. Swenn-Larsson (11.) megküzdött a lejtővel, a meredek kezdetétől nyilvánvalóvá vált, hogy maximum a TOP3-ba férhet be. Nem így történt, a meredek alja gyengére sikerült. Hörhager (23.) már a meredek előtt lassú volt, s bár így a letörés csinosra sikerült, a dinamika csak nem akart visszajönni. Csak másfél tizeddel maradt Zita előtt. Huber (16.) gyakorlatilag lekopírozta honfitársát, annyi különbséggel, hogy az alaptempója azért egy fokkal erősebb volt.

Már csak a délelőtt nyolc legjobbja volt hátra, de változatlanul Moltzan vezette a versenyt Chevrier előtt. A TOP3-ban még a nap legjobb osztrákja, Liensberger várta a folytatást. Zita négy sízőt előzött a második futam mezőnyéből. Holdener (8.) is csak háromtizedes előnyből rajtolt, s minthogy a letörés és a meredek vége nem sikerült patikára, Moltzan maga mögött tartása hiú ábrándnak bizonyult. Egyetlen meredekvégi döccenőt kivéve érdemi hibát nem jegyezhettünk fel Aicher (3.) menetében. A fiatal német a letörésnél topszektort síelt, ezzel remek ritmust talált, ami végső soron vezető helyet eredményezett. Dvornik (7.) már a fenti laposan eldobta előnyét, s minthogy a meredeket a kelleténél szélesebb íveken oldotta meg, az első két helyről lemondhatott. A virtuális TOP3-mal ugyanakkor letutizta első TOP10-helyezését szlalomban.

Holtmann jól tartotta magát, a stabil kezdés után reménykedhetett erősségében, a meredekkel. Annak kezdetén azonban viszonylag ártalmatlan helyzetben kapura lépett. Gyaníthatóan elfelejtette a pálya ezen szakaszát. Ljutić (6.) sízéséből hiányzott a kellő energetika. Világosan elmaradt Aichertől, sőt párszázaddal Moltzantől is kikapott. A szakági címvédő dobogós reményei szinte lenullázódtak. A tempósabb tűzés kevésbé feküdt Dürr (4.) ízlésének. A közel félmásodperces fór így kevésnek bizonyult, viszont Moltzant nem engedte. A holtversenyes második hely még kecsegtetett pódiummal. Igen ám, de Colturi (2.) hozott egy jelentősebb puffert délelőttről. Nem mintha épített volna rá, keményen ledarálta a lejtőt, menetét csak Moltzan múlta felül addig. Nem füllentünk, ezzel sem helyezett semmi nyomást Shiffrinre (1.), aki ismételten magától értetődő módon uralta le a Levi Blacket. Nyilván megsíelte a legjobb délutáni időt is.



Mikaela Shiffrin tovább írja a rekordokat: ha minden igaz, a 102. győzelmét aratta a Világkupában, a 65-diket szlalomban. Attól azért óva intenénk mindenkit, hogy messzemenő következtetéseket vonjunk le a mai fölényéből. Levi egyértelműen Mika lejtője, a mai a kilencedik sikere, és lényegében csak a csúcsformában lévő Vlhová tudta őt megszorongatni, illetve legyőzni itt. Annyi igaz, hogy jelen pillanatban nem célszerű ellene fogadni a szakági pontversenyben.
Lara Colturi egy olyan versennyel ünnepelte meg 19. születésnapját, amin lényegében tükörsimán ő volt a második erő. Negyedszerre állt dobogóra a Világkupában, a másodjára szlalomban. Emma Aicher szintúgy negyedszer zárt a TOP3-ban, azzal a nem elhanyagolható különbséggel, hogy a német-svéd lány immáron a harmadik szakágban mondhatja ezt el magáról. Abszolút négyszámos versenyző, egyedüliként a mezőnyben. A sportban minden megtörténhet, de az aligha, hogy egyszer nem fog Aicher összetettet nyerni.
Tóth Zita a 12. Világkupáján állt ma rajthoz, eddig négyszer teljesített futamot a legjobbak közt. A legközelebb a 2024-es jasnái versenyen volt a továbbjutáshoz, akkor bő egy szekundum választotta el a nagy céltól. Ma úgy haladta meg karrierje eddigi legfontosabb mérföldkövét, hogy a strapabíró pályán kívül más egyebet nem tudunk az őt segítő külső tényezők számlájára írni. Alig estek ki, az időjárás nem hátráltatta a legjobbakat, illetve nem segítette a később rajtolókat. Zita előtt még sosem síelt magyar női síző második futamot (értelem szerint technikai számban), és odáig is majd’ egy komplett évtizedet kell visszamennünk, hogy férfi fronton történt volna hasonló. A 2016-as wengeni szlalomon Samsal Dalibor végzett a 22. helyen, de ő ugyebár nem tősgyökeres hungárus. Egyébiránt Miklós Edit 2017 decemberi Lake Louise-i pontszerzése óta nem született magyar pont a Világkupában.
Jövő vasárnap Gurglban folytatják a szlalomos hölgyek. A fiúk holnap Leviben, jövő héten viszont már szombaton szerepelnek a tiroli helyszínen.


A címlapkép forrása: Sportske novosti – Jutarnji list
“10 év után újra magyar pontszerzés a Világkupában: Tóth Zita a 25. helyen végzett a Shiffrin uralta levi szlalomon” bejegyzéshez egy hozzászólás